Zeytinyağı ‘nın Yararları

  Kalp hastalıklarını önlemeden, yaşlanmayı geciktirmeye; kolesterolü düşürmekten cildinizi nemlendirmeye kadar sayısız faydası bulunan zeytinyağının sofralarda yer almasının yanı sıra, farklı alanlarda da kullanıldığını biliyor muydunuz?

  Reader’s Digest Dergisi nde yer alan haberde, zeytin yağını tıraş kreminden mobilya cilasına kadar çok değişik alanlarda kullanılabildiğini göreceksiniz.

  Zeytinyağı – Kaynak: www.koylezzetlerim.com

  1. Saçtan boyayı çıkarır

  Evinizin duvarlarını boyarken saçlarınız da mı boyandı? Bir parça pamuğu zeytinyağıyla nemlendirerek ve saçınızı yavaşça ovalayarak saçınızdaki istenmeyen boyayı kolayca çıkarabilirsiniz. Aynı uygulamayı maskaranızı çıkarırken de yapabilirsiniz.

  2. Kendi mobilya cilanızı yapabilirsiniz

  Cilası silinip giden mobilyanızı eski haline getirmek için pahalı cilalar almanıza gerek yok. 2 ölçü zeytinyağı ve 1 ölçü limon suyu ya da sirkeyi temiz bir sprey şişesinin içine koyup çalkalayın ve yüzeye fışkırtın. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz bir havlu kumaş ya da kağıt havluyla silerek temizleyin. Aceleniz varsa, daha hızlı sonuç elde etmek için zeytin yağınızı şişeden doğrudan kağıt havlu üzerine dökün. Fazlalığı başka bir kağıt havlu ya da emici bir kumaş ile silerek temizleyin.

  3. Saç nemlendiricisi olarak kullanın

  Saçlarınız çöldeki çalılar gibi kuru ve kırılgan mı? Saçınızın kaybettiği nemi geri getirmek için yarım fincan zeytin yağını ısıtın, ancak kaynatmayın. Daha sonra bol bol saçınıza uygulayın. Saçınızı plastik bir poşetle örtün. 45 dakika bekledikten sonra şampuanlayıp ve iyice durulayın.

  4. Akneleri temizliyor

  Akneleri tedavi etmek için yüzünüze zeytinyağı sürmeniz biraz kaçıkça görünebilir. Ancak, halen birçok millet bunun işe yaradığına inanıyor. 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile 4 yemek kaşığı tuzu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı elinize, parmaklarınıza dökün ve yüzünüze uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık, sabunlu suyla güzelce yıkayın. Bir hafta boyunca bunu her gün uygulayın, daha sonra ise bunu haftada 2 ya da 3 kez ile sınırlandırın. Cildinizde fark edilir gelişme olduğunu göreceksiniz.

  5. Tıraş kremi yerine kullanabilirsiniz

  Tıraş kreminiz bittiyse, sabunla aynı etkiyi yapmak için uğraşmayın. Sabun cildinizde pütür pütür olabilir. Zeytin yağı, cildinizi kayganlaştırmanın yanında nemlendiriyor. Gerçekte bunu denedikten sora, tıraş kremi kullanmayı tümüyle bırakabilirsiniz.

  6. Yağlı ellerinizi temizleyebilirsiniz

  Ellerinizden gres yağı gibi ağır yağları ya da boyayı çıkarmak için, avucunuza 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı tuz ya da şeker dökün. Bu karışımı elleriniz ve parmaklarınız arasında birkaç dakika kuvvetlice ovalayın. Sonra sabun ve suyla ellerinizi yıkayın. Ellerinizin sadece daha temiz olmadığını, aynı zamanda daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.

  7. Eski deri eldivenlerinizi onara bilirsiniz

  Zeytin yağını eldivenin kuruyan bölgelerine yumuşak bir kumaş yardımıyla sürün ve 30 dakika bekleyin. Sonra taşan fazlalıkları silerek temizleyin. Bazı milletler, eldivenleri tamir etmek yerine zeytin yağını banyoda nemlendirici yağ olarak kullanmayı tercih ediyor.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  6 Comments

  • Paylaşımların çok güzel ve yararlı oluyor teşekkür ediyorum

   • Rica ederim ne demek Aslında bunlar bilinen şeyler

  • Çok yararlı bilgiler, gündelik hayatımda uygulayacağım

  • Her bir maddesinde zeytinyağının ayrı ayrı faydalarından bahsedilmiş Ama 4. madde fazlasıyla ilgimi çekti

   • Neye faydası yok ki abicim Beğenmene sevindim

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir