Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama (Programsız)

  Bilgisayarımızda kullanıcı şifresini unutmak hepimizin başına gelmiştir. Windows 7 ve daha önce kullanılan işletim sistemlerinde de karşımıza çıkan bu şifre sıfırlama işlemi, bu kez daha basit bir yolla karşımıza çıkıyor. Eskiden başlangıç Cd veya Dvdsi ile şifre kırma işlemi yapıyorduk. Bu kendini zamanla USB belleğe bıraktı. Şimdi ise Windows10 boot USB belleği olmasına gerek kalmadan Kullanıcı şifresini sıfırlayacağız. Bizzat kendim denedim ve başarılı oldum.

  Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama İşlemleri

  1- Windows 10’da başlangıçta F8 tuşu çalışmıyor. Bunu çalıştırmak için birkaç işlem yapılması gerekiyor. Kullanıcı şifresi girdiğimiz kısımda sağ altta “Erişim Kolaylığı” simgesi bulunuyor. Bu simgenin komut satırı olarak kullanmasını sağlayacağız.

  2- Kullanıcı Şifresini girme ekranında iken “Shift” tuşuna basılı iken “Bilgisayarı Yeniden Başlat” komutu veriyoruz. Shift tuşunu ekran kayboluncaya kadar bırakmayın.

  3- Karşımıza “Bir Seçenek Belirleyin” başlığından çok seçenekli bir ekran gelecek. Buradan “Sorun Gider” ardından “Gelişmiş Seçenekler” seçeneğini seçin. Ardından “Komut İstemi” seçeneği seçilerek bilgisayar yeniden başlamak üzere kapanacaktır.

  Bir Seçenek Belirleyin > Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi

  Şifre Sıfırlama

  4- Bilgisayar yeniden başladıktan sonra komut satırı ekranı karşımıza gelecek. Burada işlemlerimizi Window’un Kurulu olduğu dizinde yapmak. Örneğin “C:” yazıp “Enter” tuşuna basarsanız Windows’un kurulu olduğu “C:\>” dizinine geçecektir. Emin değilseniz geçtiğiniz dizinde “dir” komutu yazarak dizinde bulunan dosya ve klasörleri listeleyebilirsiniz.

  5- Listelediğiniz dizinde Windows klasörünü gördüyseniz “cd windows” yazıp “Enter” tuşuna basarak klasörün içine girin. Windows klasörünün içinde “cd system32” yazıp “Enter” tuşu ile system32 klasörüne girin.

  6- System32 klasörünün içerisinde iken “ren utilman.exe utilman.bak” yazıp “Enter” tuşu ile utilman.exe doyasının adını utilman.bak olarak değiştiriyoruz.

  Şifre Sıfırlama

  7- Ardından “copy cmd.exe c:\yedek” yazıp “Enter” tuşuna basıyoruz. Burada cmd.exe dosyasını yedek klasörünün içerisinde yedekliyoruz.

  8- Komut satırına yine “ren cmd.exe utilman.exe” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Burada cmd.exe olan dosyanın adını utilman.exe olarak değiştiriyoruz.

  9- Komut satırı penceresini kapatıp, karşımızdaki ekranda devam diyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

  10- Bilgisayar yeniden başladıktan sonra kullanıcı ekranı karşımıza geliyor. Burada “Erişim Kolaylığı” simgesine tıklayıp Komut satırı ekranını açıyoruz.

  11- Komut satırına “net user (Kullanıcı Adınıza ne ise) 1234” şeklinde şifremizi yeninden yazıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken yer ise, kullanıcı adınız 2 kelime arasından boşluk içeren karakterlerden oluşuyorsa “net user “Turgut ayaz” 1234” şeklinde yazıp “Enter” tuşu ile onaylamak. Komut başarıyla tamamlandı yazısından sonra komut satırı penceresini kapatıp, oluşturduğunuz kullanıcı şifresini girebilirsiniz.

  12- Windows açıldıktan sonra Denetim Masasından şifrenizi yeniden değiştirebilir, şifre işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  13- Komut satırı ile adını değiştirdiğiniz “utilman.exe” ve “cmd exe” dosyalarını yine aynı şekilde başlangıç ekranında komut satırında işlemlerin tam tersini uygulayarak eski haline geri alabilirsiniz. Önce yedek klasörüne kopyaladığınız “cmd.exe” dosyasını system32 klasörüne kopyalayıp, “utilman.bak” olarak adını değiştirdiğiniz dosyayı da “utilman.exe” olarak adını değiştirdiğinizde dosyalarınız eski haline dönmüş olacaktır.

  Kısaca kodları sırası ile yazmak gerekirse;

  1-  C:

  2- cd windows

  3- cd system32 ⏎

  4- ren utilman.exe utilman.bak ⏎

  5- copy cmd.exe c:\yedek ⏎

  6- ren cmd.exe utilman.exe ⏎

  7- Restart

  8- net user admin 1234 ⏎

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  17 Comments

  • Hepsini yaptım ama komut istemine tıkladığımda pc nin şifreyi istiyor çük gibi kaldım

   • Merhaba Sinan bey öncelikle siteme hoşgeldiniz. işlemleri eksiksiz bir şekilde yaptığınıza emin misiniz? çünkü bu işlemi defalarca yaptım ve sağlıklı bir şekilde sonuç aldım. kullanıcı adının tam ve eksiksiz şekilde yazılmaması durumunda sonuç alamayabilirsiniz.

    • Turan bey aynı sorun bende de var. Bilgisayar şifre istiyor. İşin komik yanı askerden yeni geldim. Yaklaşık 11 buçuk aydır kapalıydı bilgisayar. Eski ve yeni bütün yöntemleri denedim yine de şifre istiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

  • HP notebook stream x360
   Komut Satırı alıştığımız o siyah beyaz komut satırı değil.
   Arkadaşımın Note Book’u. Şifresini unutmuş, yukarda yazılanları
   uyguladım. Komut satırı yerine şifre isteyen ekran açılıyor.
   Nerede yanlış yapıyorum: veya HP özel bir sistem mi kullanıyor?

   • Merhaba Haldun bey öncelikle hoşgeldiniz. Sistem normal şartlarda yukarıdaki gibi sırası ile olması gerekiyordu. Bir eksik işlem yapmadıysanız tabi. Size bir de farklı bir yöntem önerebilirim. “Windows 10 unutulan kullanıcı şifresini sıfırlama lazesoft Lazesoft yardımı ile şifrenizi yine sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. İyi günler dilerim. Sonucu yazarsanız sevinirim 🙂

  • Bir Seçenek Belirleyin > Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi dedikten sonra komut sisteminin açılması için bilgisayarın şifresi gerekiyor. Bunu çözme şansımız varmı. Geri dönüş yaparsanız çok memnun edersiniz.

   • Merhaba Burak Bey. Siteme hoşgeldiniz. Şimdi kendim de kontrol ettim son windows güncellemelerinden dolayı olsa gerek komut satırından önce şifre sayfası açılıyor. Güvenlik nedeniyle böyle bir önlem almış olabilirler. Lazesoft programı yardımıyla şifrenizi usb başlangıç diski oluşturarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. “Windows 10 unutulan kullanıcı şifresini sıfırlama lazesoft yazımı inceleyerek şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz.

  • Usta herşey tamam da Utuilman.exe yi cmd exe utilman.bak ı da utilman.exe yapamıyom şimdi ayıp ol azsa çük gibi kaldım ortada

  • Şimdi bu işlem yerel hesaplar için geçerli olabilir ama Microsoft hesabı ile işlem yapanlar için geçerli olmayabilir.

   • Aynen Özgür bey daha önce bu işlemleri uygulayabilirken bu yazıyı derlemiştim..

  • […] şifresinin nasıl kaldırabileceğinizi ya da sıfırlayabileceğinizi detaylı bir şekilde “Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama (Programsız)” başlığı altında yazmıştım. Hiç olmadık zamanlarda ve oldukça sinir bozan bu olay […]

  • Usta Utuilman.exe yi cmd exe utilman.bak ı da utilman.exe yapamıyom nasıl düzelteceğim?

   • Merhabalar Kürşad bey. yapılan işlemleri yine komut satırından ilk değiştirdiğin ismin tersi şeklinde yapalirsin.

    utilman.exe yi utilman.bak yaparak dosyamızı yedek alıyoruz ve exe dosyası kalmıyor. Yerine cmd.exe yi utilman.exe olarak değiştiriyoruz. Geriye alırken ise utilman.exe yi silip cod satırından utilman.bak ı utilman.exe olarak değiştireceksin. cmd.exe zaten yedek klasörüne kopya olarak yedek aldığımız için onu oradan kopyalayıp geriye atabilirsin. Değiştirmeye izin vermiyorsa dosyalar o an windows tarafından kullanılıyordur. Tekrar kontrol edin. iyi günler dilerim..

  • Merhaba öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim işe yaradı, yaptığımıız değişikleri geri almamıza gerek varmı?

   • Rica ederim Yunus bey işinize yaradığına sevindim. Değişiklik yapmanıza bana göre gerek yok. Yine de Sizin tercihiniz.

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir