Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama (Lazesoft)

  Daha önce elinizde herhangi bir program olmadan unutulan oturum şifresinin nasıl kaldırabileceğinizi ya da sıfırlayabileceğinizi detaylı bir şekilde Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama (Programsız)başlığı altında yazmıştım. Hiç olmadık zamanlarda ve oldukça sinir bozan bu olay karşısında yine oldukça basit olan işlemleri detaylı bir şekilde anlatacağım.

  Eğer elinizin altında başka bir bilgisayar yok ise daha önce hazırlamış olduğum ve yukarıda adresini verdiğim programsız sıfırlama işlemlerini yapmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu anlatacağım sıfırlama işlemi bir boot diski oluşturmadan yapılamıyor. Yani bir başka bilgisayar ile usb bellek üzerine ya da cd/dvd ye başlangıç olarak atıp bilgisayarın açılışında boot ederek kullanıcı şifresini sıfırlayabiliyoruz.

  Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama İşlemleri

  Sıfırlama diski oluşturabilmek için 3 yöntem kullanabilirsiniz. 1. yöntem lazesoft programı yardımı ile cd/dvd, Usb bellek boot diski oluşturabilir, 2. Yöntem yine lazesoft programı ile ISO image dosyası oluşturarak Rufus programı yardımıyla boot diski oluşturabiliriz. 3. yöntem ise iso dosyalarını bilgisayarın komut satırını kullanarak boot diski oluşturabiliyoruz. Bu yöntemleri ayrıntılı şekilde tek tek anlatacağım Seçim size kalmış durumda.

  1. Yöntem; Lazesoft programı ile şifre sıfırlama boot diski oluşturma

  1- Öncelikle Lazesoft programını bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor. Lazesoft programını indirmek için tıklayınız.

  2- Lazesoft programını basit ve yönergelere uygun şekilde bilgisayara kuruyoruz.

  3- Ardından programı çalıştırıp aşağıda resimde göründüğü gibi en üst yeşil menüde “Burn CD/USB” seçeneğine tıklıyoruz.

  Lazesoft

  4- Gelen pencerede hangi işletim sistemini kullandığımızı seçememiz gerekiyor. Ben “Windows 10 64 Bit” kullandığım için bunu seçtim.

  Lazesoft

  Daha sonra ki pencere can alıcı nokta. Burada karşımıza 3 seçenek çıkıyor.

  Lazesoft

   • 1. seçenek cd/dvd diski oluşturmak için kullanılıyor ve Siz cd/dvd kullanıyor iseniz bu seçeneği seçip starta tıklıyoruz.
   • 2. seçenek usb bellek oluşturmak için seçiyoruz. Usb belleğimizi bilgisayara takıp, start diyoruz ve usb boot diski oluşturuyoruz.
   • 3. seçenek ise ISO Image dosyalarını bilgisayara kaydetmek için kullanıyoruz. Bu ISO image dosyalarını 2. ve 3. yöntemde kullanacağız.

  2. Yöntem; Rufus programı ile şifre sıfırlama boot diski oluşturma

  1- Lazesoft programı ile yukarıda 3. Seçenek yardımıyla bilgisayarımıza bir ISO image dosyası oluşturmuştuk. Şimdi bu iso dosyasından usb boot diski oluşturmaya çalışacağız. Bunun için öncelikle Rufus programına ihtiyacımız var. Rufus programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

  2- Rufus programını açıyoruz. Aşağıda resimde görüldüğü gibi Aygıt kısmına boot yapacağımız diski seçiyoruz.

  Rufus

  3- Daha önce lazesoft programı ile bilgisayarımızda oluşturduğumuz ISO image dosyasını Önyükleme seçimi kısmında seçiyoruz.

  4- Diğer ayarlarda değişiklik yapmadan başlata tıklayıp, boot diski oluşturuyoruz.

  3. Yöntem; Programsız şifre sıfırlama boot diski oluşturma

  1- Daha önce yazmış olduğum “USB Belleğinizi Programsız Boot Yapma” yazımda programsız Windows kurulum diski oluşturmuştuk. Yine benzer bir durum oluşturacağız.

  Usb belleği bilgisayara takıyoruz.

  2- Başlata tıklayıp “cmd” yi çalıştırıyoruz. Cmd komut satırına girmemizi sağlayacak. Window 8 de ise başlat’a tıklattıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan arama kısmına Cmd yazarak çalıştırabilirler.

  3- Daha sonra karşınıza çıkan komut satırı ekranına “Diskpart” yazıp Enter’e basıyoruz.

  4- Önceki yazdıklarınız silinerek yeni bir komut satırı ekranı gelecek ve buraya “List Disk” yazıp Enter’e basıyoruz.

  5- Aşağıda videoda anlattım gibi Disk listesi karşınıza gelecek. Bunlardan biri kesinlikle sisteminizin kullandığı diskiniz. Usb belleğinizi boyutundan da seçebilirsiniz. “Disk 1” veya “Disk2” gibi listeden Usb belleğiniz hangisi ise onu seçeceksiniz.

  6- Usb belleğinizi belirlediyseniz “Select Disk 1” (Usb bellek hangisiyse) yazıp Enter’e basıyoruz.

  7- Usb belleğinizi seçtiğinize göre “Clean” yazıp içerisini temizliyoruz.

  8- Ardından “Create Partition Primary” yazıp Enter’e basıyoruz. Burada birincil bir bölüm oluşturmuş olduk.

  9- Bu oluşturduğumuz bölümü aktif etmemiz için “Active” yazıp Enter’e basıyoruz.

  10- Şimdi Usb belleğinizi format atacağız. Bunun için “Format fs=fat32 quick” yazarak hızlı format dosya biçimini belirterek başlatıyoruz.

  11- Son olarak “Assign” yazıp Usb belleğimizi atama işlemini yapıyoruz.

  Artık diskimiz boot şeklinde ama boş durumda. İso dosyalarının boot diskinin içerisine atıyoruz. Bu sayede boot diskimizi programsız şekilde oluşturmuş olduk.

  Artık diskimizi oluşturduğumuza göre sıra geldi şifre sıfırlamaya. Usb bellek takılı durumda bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bios ayarlarınızdan usb belleğinizi boot olarak göstermeniz lazım. Yeni birçok bilgisayarda artık direkt boot seçeneği çıkaran tuşlar mevcut. Bunlar markaya göre değişiklik gösteriyor. Bunlardan bazıları “F12, Esc, F11, F8, F9” tuşları.

  1- Bilgisayarı Usb bellek üzerinden boot ederek açtığımızda karşımıza aşağıdaki resimde görünen siyah ekran gelecek. Burada “Lazesoft Live” seçeneğini seçiyoruz.

  Lazesoft

  2- Dosyalar yüklenip daha görsel bir ekran karşımıza çıkıyor. Burada direk next tuşuna tıklıyoruz.

  3- Karşımıza gelen pencerede işletim sistemimizi “Microsoft Windows 10 x64 Edition – Volume 1” seçip, “Reset Local Password” seçeneği seçili iken next tuşuna tıklıyoruz.

  Lazesoft

  4- Bu defa karşımıza gelen pencereden hangi kullanıcı oturumunun şifresini sıfırlamak istiyorsak onu seçip next tuşuna tıklıyoruz.

  Lazesoft

  5- Son olarak karşımızda ki pencerede “RESET/UNLOCK” butonuna basıp, parolanın sıfırlandığına dair mesaj kutusuna ok demeniz yeterli olacak. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatıp, şifresini sıfırladığınız kullanıcı adına şifre girmeden açabilirsiniz.

  Umarım yararlı olmuştur. Güzel ve sağlıklı günler dilerim.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  12 Comments

  • Merhaba, aynısını yaptım ve oldu, emeği geçenlere teşekkür ediyorum

   • Öncelikle siteme hoş geldiniz Halil bey 🙂 Yararlı olmasına sevindim iyi günler dilerim 🙂

  • Flash Disk yöntemiyle, tam Tarif edildigi gibi kolaylikla cok büyük bir sorunu hallettik.
   Diger tüm yontemlerin uygulama asamalarinda da hatirlamadigimiz sifreyi istiyordu.
   Cok tesekkür ederiz, evraklarimizdan umudumuzu kesiyorduk.

   • Öncelikle siteme hoş geldiniz Berkan bey. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. İyi günler dilerim 🙂

  • Bilgisayarı Usb bellek üzerinden boot ederek açtığımda karşıma “Lazesoft Live” seçeneğini geliyor ve bu seçeneği seçiyorum. daha sonra loading diyor ve siyah ekranda kalıyor

   • Merhabalar Samet bey. Başlangıç olarak belleğinizi bilgisayarınız görmüş ve açışılı bellek üzerinden yapmışsınız. “Lazesoft Live” seçeneğinden sonra gelmiyorsa, başlangıç belleği oluştururken farkında olmadan bir eksiklik mi yaptınız bilemiyorum, tekrar usb belleği oluşturup denemenizi tavsiye edeceğim. hatta farklı bir yöntem ile başlangıç belleği oluşturup tekrar deneyin. Ben bir çok bilgisayarda bu yöntemi kullandım ve problem yaşamadım. İyi günler dilerim.

  • Lazersoft live cd seçtikten sonra lazersoft recovery suite home ekranı geliyor burada password recovery seçeneği var ama sanırım bu windows şifresini sıfırlıyor. Ben yapamadım yardımcı olur musunuz.

   • Öncelikle hoşgeldiniz Su hanım. Burada bilgisayarınızda bulunan oturumların listesi gelecek. hangisini seçerseniz onun şifresi sıfırlanır. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra oturumunuzun adını yazıp, şifre kısmını boş bırakırsanız oturumunuzu açabilirsiniz. iyi günler dilerim.

  • Dediğini herşeyi yaptım fakat bi türlü usb bellek üzerinden boot edemedim yardımcı olurmusunuz

   • Öncelikle Merhabalar 🙂 Siteme hoşgeldiniz. USB hazırlarken mutlaka bir şey atlıyor olmalısınız. Ben günlük rutin işlerimde bu işlemi tekrar tekrar kullanıyorum. Eğer hala çözüm bulamadıysanız mail atarak iletişim kurarsanız destek vermek isterim.

  • Kullanici listesinde şifresini sıfırlamak istediğim kullanıcı adı listelenmiyor.. nasil bir çözüm önerirsiniz.

   • Administrator hesabı üzerinden işlemlerinizi yapmayı denerseniz sonuca ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir