WhatsApp’ta Toplu Mesaj Gönderme

  2000’li yılların içerisinde yaşadıysanız, telefon kullanırken mesajların ne kadar değerli olduğunu, bir kısa mesaja ne kadar duygu sığdırıldığını bilirsiniz. Her mesajın 2 kontör ile değerlendirildiği o yıllarda, 1 mesaja bütün duygularımızı yükler, hatta bazı cümlelerimizi ss, kib, aeo gibi kısaltmalarla aktarmıştık. Tabi zamanla kontör yerini dakikaya bırakırken hediye mesaj dönemleri başladı. Bu hediye mesajlar ile birlikte önemli günlerde toplu mesajlar gönderilmeye başlandı. Günümüzde ise bu mesajlara dönüp bakan bile yok ve hemen hepimizin telefonunda veri yani İnternet paketi bulunmakta. Hatta iddia ediyorum, WhatsApp kullanmayan yoktur. Mesaj yanında görüntülü konuşma, sesli mesaj, resim ve çeşitli dosyalarımızı buradan gönderip alabiliyoruz. Kişisel konuşmalarımızın yanında bir de arkadaş ya da iş çevremizin oluşturduğu çeşitli gruplar bulunmakta. Ancak burada tanımadığımız kişilerin bulunması, grupta paylaşacağımız resim ya da mesajların onlara gitmesi anlamına geliyor. Yine burada eski usul olarak kullandığımız toplu mesajlar devreye giriyor.

  WhatsApp’te nasıl toplu mesaj gönderilir?

  WhatsApp uygulamamızı açarak burada toplu bir mesaj gurubu oluşturabiliyoruz. Bu grup sayesinde sadece guruba eklediğimiz kişilere mesaj gönderebiliyoruz. Şimdi gelelim bu gurubu nasıl kuracağımıza.

  WhatsApp’te toplu mesaj gönderme

  Biliyoruz ki telefonlarda kullanılan 2 çeşit işletim sistemi var. En çok kullanılan Android’den başlayalım. WhatsApp uygulaması açık iken sağ üst köşede bulunan üç noktaya basarak en üstte bulunan “Yeni Toplu Mesaj” seçeneğini seçiyoruz. Gelen ekranda grubunuz için katılımcılar seçiyorsunuz. Yani mesajları kimlere gönderecekseniz o kişileri seçiyoruz. Burada en çok 256 kişi seçebilirsiniz. Kişilerinizi seçtikten sonra sağ alttan Okey tikine dokunarak toplu mesaj gurubunu oluşturuyorsunuz. Bu oluşturduğunuz grupta olan kişiler, sizin gönderdiğiniz mesajları sadece karşılıklı bir mesaj şeklinde göreceklerdir.

  Şimdi gelelim İOS’a. Sohbet penceresinin hemen üzerinde bulunan “Toplu Mesaj Listeleri” seçeneğine dokunuyoruz. Gelen ekranda grubunuz için katılımcıları seçiyor ve toplu mesaj grubunu oluşturuyorsunuz. Android gibi temel mantığı aynı şekilde oluşturuluyor.

  Yukarıda bahsettiğim gibi gruba dâhil olan kişiler, gönderdiğiniz mesajların kimlere gönderildiğini göremiyorlar. Fakat toplu mesaj olduğunu biliyorlar. Ayrıca oluşturulan gruplardan toplu mesaj grubunu megafon şeklindeki simgesinden ayırabilirsiniz.

  Umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur. Beğeni ve yorumlarınız bekliyorum.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  6 Comments

  • Başta Ali palabıyık olmak üzere hakemleri içeren bir WhatsApp grubu oluşturayım topluca mesaj göndereyim . Bu hakemler böyle devam ederse hiç suçu olmasa da 50 sefer seçim olsa ellisini de kaybeder binali Yıldırım . Ortada başakşehir için proje takım iddiaları havada uçuşuyor spor yorumcuları hariç devletin hiçbir yetkili makamından bu bir komplodur senaryodur böyle bir şey yoktur açıklaması gelmedi. Elbette seçimleri etkileyen tek unsur bu değil ama üç büyük kulübün taraftarlarının sayısı da hiç az değil . Oysa binali Yıldırım kazanmış olsa İstanbul daha fazla ve hızlı geliştirdi . Selamlar Turan bey ❤️❤️

   • Gündemi çok yakından takip ediyorsun dayı 🙂 Güzel özetlemişsin. Yorumun için teşekkür ederim 🙂

  • Eline sağlik guzel calisma bilgilendik selamlar

   • Rica ederim Rıza Abi sağolasın yararlı olduysa ne mutlu 🙂

  • Ellerine emeğine sağlık arkadaşım güzel olmuş

   • Rica Ederim kardeşim yardımcı olduysa ne mutlu 🙂

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir