Türkiye’de görülmesi gereken 10 Kanyon

  Herkese merhabalar. Bu günlerde açtım önüme haritayı, yeni yaşamaya başladığım bu coğrafyada nerelere gidilir, araştırmaya başladım. Geçtiğim günlerde Google Haritalar ile Rota Planlaması” yazımda harita üzerinde rotalar belirleyip bunu kaydedip daha sonra bunu kullanarak planlamalar yapabileceğinizden bahsetmiştim. Şimdi bölge bölge, şehir şehir ve kategoriye göre bunları sıralayarak kaydediyorum. İlerleyen günlerde ailemle fırsat buldukça buralara kaçmayı, görmeye gitmeyi düşünüyorum.

  Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu kategorilerden biride Kanyonlar. Ülkemiz fiziki yapısı gereği çok fazla dağlık alana sahip ve çok fazla kanyon bulunmakta. Bende bazı çevre ve kaynaklardan okuduğum ve planladığım kanyonları sizin için sıraladım. Ülkemizde görülmesi gereken 10 kanyon’ u gelin hep birlikte inceleyelim.

  1- Valla Kanyonu/ KASTAMONU

  Dünyanın derinlik bakımından 2. en derin kanyonu olarak gösterilmektedir. Kanyonun uzunluğu 12 Km ve bazı yerlerde derinliği 1,1 Km yi bulabilmektedir. Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyü Kanlıçay mevkisinden girilen Valla Kanyonu’nda geri dönmek mümkün olmadığından ancak 12 kilometre yürüdükten sonra Cide ilçesine bağlı Loş Vadisi Hamitli köyünden çıkılabiliyor. Bu nedenden dolayı Kanyona rehbersiz girmek yasak. Zorluk derecesi oldukça yüksel olan Valla Kanyonuna gitmeden bir kez daha düşünmekte fayda var.

  Valla Kanyonu – www.ntv.com.tr

  2- Köprülü Kanyon/ ISPARTA ve ANTALYA

  Köprülü Kanyon, Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alan bir doğa harikası bir yerdir. Kanyonun içerisinden dünyaca ünlü olan Köprüçay ırmağı geçmektedir. Bu ırmak rafting spor için son derece ideal ve bilindik bir bölgedir. köprüçay ırmağı Isparta’dan başlayarak Antalya üzerinden Akdeniz’e dökülmektedir.  Antalya merkezinden Manavgat ilçesine giderken Serik ilçesinden sonra Toroslara doğru  saptıktan sonra yaklaşık 35 Km sonra Kanyona ulaşabileceksiniz.

  Köprülü Kanyon – www.blog.obilet.com

  3- Saklıkent Kanyonu/ MUĞLA

  Yazın yaz tatilinde tercihiniz ege olmuş ise mutlaka uğramışsınızdır Saklıkent Kanyonuna. Çünkü Fethiye denilince Ölüdeniz’den sonra akla gelen ilk yer Saklıkent Kanyonu’dur. Buz gibi suları yazın sıcağından bunalanlar için birebir olacaktır. Kanyonun hemen yanında bulunan restoranlar sayesinde buz gibi suyun serinliğinde güzel vakit geçirebilirsiniz. Fethiye’den yaklaşık 50 Km uzaklıkta bulunan kanyon özellikle yazın tercih edebileceğiniz yerlerin başında gelebilir.

  Seydikemer, Saklıkent Kanyonu – www.blog.obilet.com

  4- Sansarak Kanyonu/ BURSA

  Bursa’nın doğa harikalarından biri olan Sansarak Kanyonu özellikle doğa tutkunları ve Kampçıların uğrak yerlerinden biri. Ormanın derinliklerinde bulunan Kanyon, İznik’e bağlı Sansarak Köyü’nde yer alıyor. 7 Km uzunluğundaki zorlu trekking parkuru doğayla iç içe saatler geçirmenizi sağlıyor. Ayrıca bu parkur en zor trekking alanlarından biri olarak biliniyor. Kanyon turuna başlamadan önce beş yüz yıllık Osmanlı köyü Sansarak’ a uğramadan geçmeyin.

  Sansarak Kanyonu – www.gezirehberiturkiye.com

  5- Ihlara Vadisi/ AKSARAY

  Ihlara vadisi, hem doğası hemde kültürü iç içe barındıran nadir kanyonlardan biridir. Ihlara Vadisi, tektonik yükselmeler ve Hasandağı volkanının püskürmesinin ardından çöküntüye uğrayan alan üzerinde ilerleyen Melendiz Çayı’nın binlerce yılık aşındırması sonucunda oluşmuştur. Yer yer 120 metreyi bulan derinliği, 14 kilometrelik uzunluğuyla Dünya’daki sayılı kanyonların arasında kendine yer bulmuştur. Ihlara Vadisi’nin Aksaray’a mesafesi 40 Km, Nevşehir’e mesafesi 100 Km, Kayseri’ye mesafesi ise 148 Km’dir. Vadiye geliş için farklı yol alternatifleri bulunmaktadır. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz Aksaray – Nevşehir yolunun 11. Km’ sinden sonra saparak vadiye ulaşabilirsiniz.

  Ihlara Vadisi – www.gezenturkiye.com

  6- Yazılı Kanyon/ ISPARTA

  Akdeniz insanıyla doğasıyla sıcaklığıyla ve turizm memleketleriyle ünlü olduğu kadar kanyonları ile de ünlüdür. Toroslar da keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok yer var ki. Bir yanda gürül gürül akan şelaleleri varken diğer yanda gizemli mağaraları vardır. Yazılı kanyon Isparta’nın Sütçüler ilçesinde bulunan kanyon dur. Isparta şehir merkezine yaklaşık 70 Km uzaklıkta bulunan kanyon, Antalya yolu üzerinden Sütçülere ulaşarak, oradan da Yazılı Kanyon Milli Parkı levhalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

  Yazılı Kanyon – www.yesilsutculer.com

  7- Küpkaya Kanyonu/ ORDU

  Ordu denildiğinde akla gelen ilk şey Fındık ve Boztepe’ dir sanırım. Ama öyle bir kanyonu varki adı; Küpkaya Kanyonu. Daha doğal güzellikleri hiç bozulmamış bir yer burası. Ordu’nun Ulubey ilçesine bağlı Kardeşler Köyünde bulunan kanyon Ordu şehir merkezine yaklaşık 32 Km uzaklıktadır.

  Küpkaya Kanyonu – M. Yavuz SAKA

  8- Cehennemdere Kanyonu/ ARTVİN

  Cehennemdere Kanyonu adından anlaşılacağı üzere korkacağınız bir kanyon değil. Artvin’in  Ardanuç ilçesi sınırları içerisinde bulunan kanyon Artvin Ardanuç karayolunun 25. Km sinde bulunmaktadır.

  Cehennemderesi kanyonu – www.hurriyet.com.tr

  9- Göynük Kanyonu/ ANTALYA

  Şahsi fikrimi dile getirmek istersem şimdiye kadar bahsettiğim kanyonların içerisinde ne fantastik olanı Göynük Kanyonu. Antalya’nın muhteşem tatil memleketi Kemer’e bağlı Göynük beldesi sınırları içerisinde bulunan kanyon, Dünya’nın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya yolunun önemli bir bölümü bu kanyonun içerisinden geçmektedir. Kanyon Göynük Beldesine yaklaşık 4 Km gibi kısa mesafede olup, etap olarak 4,5 Km gibi bir mesafeye sahiptir.

  Göynük Kanyonu – www.pxhere.com

  10- Karanlık Kanyon/ ERZİNCAN

  Karanlık Kanyon dünyanın en büyük kanyonları arasında gösterilmektedir. Çok sarp ve kayalıkların arasında, 1,5 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşılabiliyor kanyona. Bana göre gezi planı yapıyorsanız kesinlikle planlarınızın arasında olması gereken, görmeniz gereken bir kanyon. Erzincan ilinin Kemaliye İlçesi sınırları içerisinde bulunan kanyon şehir merkezine yaklaşık 150 Km mesafededir.

  Karanlık Kanyon – www.albatrosgezgin.com

  Bonus: Karasu Kanyonu/Mersin

  Ülkemizde farklı yerlerde, farklı güzelliklerde kanyonlar bulunmakta. Bir bonusda benden olsun istedim. Daha önce gitmiş olduğum ve beğendiğim Karasu Kanyonunu bonus olarak sizinle paylaşmak istedim.

  Karasu Kanyonu ve Şelalesi
  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir