Tavsiye edebileceğim en popüler WordPress eklentileri

  WordPress birçok kişinin en yaygın olarak ve buna bende dâhil olarak söylüyorum kullandığı blog uygulaması. Tabi bu uygulamanın daha kapsamlı halde çalışabilmesi için bir takım eklentilere ihtiyaçları var. Bu eklentiler sayesinde WordPress kullanım amacına göre şekillenmekte. Yani bir site açmaya karar verdiniz diyelim. Bu site kişisel mi, tanıtım mı yoksa alışveriş mi gibi farklı kategoride olmasının temelinde bu eklentilerin (plugin) payları büyük. Ben kendi sitemi daha çok kişisel fotoğraf blogu olarak kullanıyorum. Bunun için kullandığım eklentileri (plugin) sizler için derledim.

  Akismet: Konularınıza yapılan yorumların spam olup olmadığını kontrol etmeye yarıyor ve yönetici ekranından bunları yönetebiliyorsunuz. Bana göre çok yararlı, size destek olacak bir programı. Kurmanızı ve kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

  All in One SEO Pack: Konularınızın arama motoru optimizasyonu (SEO) için gelişmiş seçenekler sunarak daha iyi indekslenmesini sağlar. Özellikle arama sayfalarında ön sıralarda çıkmak için kesinlikle seo optimasyonu uygulaması kullanmalısınız.

  Contact Form 7: İletişim formu eklentisi olan Contact Form 7, Sitenize iletişim formu kurarak ziyaretçilerinizin sizinle bağlantı kurmanızı sağlıyor.

  Google Analytics for WordPress: Sitenizin istatistiklerini Google Analytics ile görmenize yarayan bir eklenti. Ayrıntılı olarak ziyaretçilerinizin hangi yolla, ne zaman aralığından gibi şekilde görmenize yarar. Kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

  Ad InserterEğer sitenizde reklam yayınlamak istiyorsanız, kullanabileceğiniz en ayrıntılı uygulama olacaktır. Ben adsense reklamları için kullanıyorum. Biraz ayrıntılı olduğu için iyi inceleyip ayarlarını yapmak lazım. Bununla ilgili ayrıntılı bir yazı oluşturacağım.

  Easy Table of ContentsSitenizde uzun uzun içerik hazırlıyorsanız, site içi başlıklara kısayol eklemek için tam biçilmiş kaftan. Uzun içeriklerde ziyaretçilerinize çok yardımcı olacaktır.

  Envira Gallery Lite: Sizde benim gibi fotoğraf çekmeyi seviyor ve fotoğraflarımı nasıl yayınlarım diye düşünüyorsanız, wordpress’de kullanabileceğiniz en güzel, en kapsamlı uygulamadır. Fotoğraflarınızı kategorilere ayırarak ve istediğiniz boyutlarda yayımlayabilirsiniz.

  OneSignal: Sitenizdeki içerikleri yayınladığınızda ya da değişiklik yaptığınızda direkt ziyaretçilerinize bildirim yayınlayarak haberdar olmasına yarayan uygulamadır. Ziyaretçilerinizin bu kırmızı zil simgesine tıklaması lazım ve bildirimlerden haberdar olmasını kabul etmesi gerekmektedir.

  SmushSitenizde kullandığınız resimlerinizi optimize ederek hem yer hem de içindeki gereksiz bilgileri silerek imaj dosyalarının daha küçük boyutta yüklenmesini sağlar. Sitenizde yoğun olarak resim kullanıyorsanız kesinlikle bu uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederim.

  WP Super Cache: Özellikle wordpress blogunuzda hız sorunları yaşıyorsanız mutlaka kurmanız gereken uygulama bir cache uygulaması. Bende bu uygulamalardan biri olan WP super cache uygulamasını kullanıyorum. Sitemdeki sayfaları önbelleğe yükleyerek sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlıyor. Kesinlikle kullanılması gereken bir uygulama tavsiye ediyorum.

  JetpackBu uygulama sitemizdeki birçok işleri kolaylaştırarak, ziyaretçi istatistiği, iletişim formu, sosyal medya bağlantıları ve daha pek çok aracı kullanmamıza olanak sağlayan bir uygulamadır. Böyle çok fonksiyonlu uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederim.

  Şimdilik kullandığım eklentiler bunlar. İleride yeni eklentiler kullandıkça burada size tavsiyelerimi güncelleyeceğim. Hatta ayrıntılı uygulama içerikleri hazırlamayı düşünüyorum. Bu uygulamalar ile ilgili merak ettiğiniz bir konu olursa yorum yazınız.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  6 Comments

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir