Şifreleme Hataları

  Günümüzde artık hemen herkes bilgisayar ve internet kullanıyor. Ve bu online dünya da ister kişisel veriler olsun, ister sosyal medya olsun, ister iş dünyası olsun kullanıcılar verilerine yada ilgili bilgilerine ulaşmak için şifre kullanmakta. Bu veri ve bilgileri koruma konusunda güçlü bir şifre seçmek en doğru tercih olacak. Peki, bu şifreleme konusunda kullanıcılar kendilerine nasıl şifre seçeceklerini bilmiyorlar ve ciddi siber saldırılara maruz kalıyorlar.

  Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, insanların basit şifreler seçerek ve çok ciddi sonuçlara neden olabileceklerini siber saldırılara maruz kalıyor.

  Araştırma, çok sayıda internet kullanıcısını riske atan üç ortak şifre hatasını ortaya çıkarıyor:

  • İnsanlar birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanıyor; yani bir şifre sızdırıldıysa birkaç hesap birden kırılıyor.
  • İnsanlar, kırılması kolay ve zayıf şifreleri kullanıyorlar. 123456789 gibi şifreler kolay kırılır!
  • İnsanlar, şifrelerini güvenli bir şekilde saklamıyorlar. Şifreleri açık bir şekilde saklamak doğru değil.

  Kaspersky Lab Tüketici İşleri Başkanı Andrei Mochola, “Bugün çevrimiçi olarak sakladığımız özel ve hassas bilgilerin miktarını göz önüne alınca, insanların kendilerini korumak için şifre kullanımına daha fazla özen göstermesi gerektiğini görüyoruz. Bu bariz bir gerçek gibi gelebilir fakat birçoğumuz basit şifre yönetimi hataları yapma tuzağına düştüğümüzün farkında bile değiliz. Bu hatalar açık bir ifadeyle e-postaları, banka hesaplarını, kişisel dosyaları ve daha fazlasını savunmasız bırakmak anlamına geliyor.” diyor.

  Araştırma, çok sayıda insanın (neredeyse beşte birinin – %18) hesap kaptırma sonuçları ile yüz yüze geldiğini, ancak pek azının etkili şifre seçerek şifre güvenliğini sağladığını gösteriyor. Örneğin, internet kullanıcılarının sadece üçte biri (%30) farklı çevrimiçi hesaplar için yeni şifreler oluşturuyor ve endişe verici bir biçimde her 10 kişiden biri ise bütün hesapları için aynı şifreyi kullanıyor. Bir şifrenin sızdırılması durumunda, bu kişilerin bütün hesaplarını saldırıya maruz kalma ve sömürülme riskine atılmış oluyor.

  Kullanıcılar ayrıca, onları saldırılardan ve dolandırıcılıktan koruyacak kadar güçlü şifreler oluşturmuyorlar. Sadece yarısı (%47) şifrelerinde büyük ve küçük harf kombinasyonu kullanıyor ve üçte ikisi (%64) harf ve rakam karışımı kullanıyor. Bu, çevrimiçi bankacılık (%51), e-posta (%39) ve online alışveriş hesaplarının (%37) güçlü parolalara ihtiyaç olacağını düşünmelerine rağmen böyle.

  Araştırma, insanların şifrelerini başkalarıyla paylaşarak ve onları hatırlamak için güvensiz yöntemler kullanarak özensiz davrandıklarını da ortaya çıkarıyor.

  Neredeyse üçte biri (%28) yakın bir aile üyesiyle, onda biri de (%11) arkadaşlarıyla şifrelerini paylaşıyor ve böylece şifrelerin istemeden de olsa sızdırılmasına olanak sağlıyor. Beş kişiden biri de (%22), hatırlamalarına yardımcı olması için şifrelerini bir not defterine yazdıklarını belirtiyor.

  Sonuç olarak basit şifreler kullanmamaya özen göstermenizi, farklı platformlarda farklı şifre kullanmanızı ve kişisel bilgilerinizi şifrelerinizde kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir