Rum Kale

  Rumkale Hakkında

  Yıllar önce bir sitede görmüştüm Rum Kalenin fotoğrafını. Yıllardır Türkiye’nin her yerinden en güzel fotoğraflar ve düzeyli dostlukların kurulduğu Wowturkey.com sitesinde bu tarz fotoğraflara ratlamanız çok normal. Bir hafta sonu evden çıktık ve hadi Rum Kaleye gidelim dedik. Rum Kale antik dönemden bulunduğumuz bu zamana kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve en sonunda Rumkale gibi birçok değişik isimlerle adlandırılmış. Merzimen çayının Fırat nehri ile birleştiği noktada bulunan Rum Kale, Geçmişte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Geç Roma ve Ortaçağ dönemine ait antik bir kale ve erken Hristiyanlık Dönemi’nin önemli teoloji merkeziymiş. Kale fiziki yapı olarak uç kale şeklinde yapılmış ve arka sırt kısımda Romalılar yönetiminde iken akınları ve saldırıları engellemek amacıyla sert biçimde oyulmuş. O dönemleri düşününce bu yapının bu kadar keskin ve dik şekilde yapılması açıkçası beni hayran bıraktı.

  Rum Kale

  Rum Kale’ye Nasıl Gidilir?

  Eğer Rum Kaleye Gaziantep şehir merkezinden gelecekseniz kara yolu ile Yavuzeli İlçesinden saparak levha ve yolları takip ederek kaleye ulaşabilirsiniz. Yavuzeli İlçesine kadar yollar bölünmüş ve güzel sayılır. Yavuzeli’nden sonra 2 şeritli köy yolu diyebiliriz. Sağlı sollu fıstık bahçelerini geçtikten sonra yaklaşık 75 Km sonra Rum Kaleye varıyorsunuz. Nehir üzerinde tekne turları düzenlenmekte ve Halfeti ve batık eski Halfeti taraflarına tekne ile gezi imkanı sunulmakta. 

  Şanlıurfa tarafından Rum Kaleye gelmek isterseniz bu sefer Halfeti İlçe merkezine gelerek yine Fırat nehri üzerinde düzenlenen tekne turları ile Rum Kaleye gelebilirsiniz. Şanlıurfa şehir merkezinden Halfeti ilçe merkezi ise yaklaşık 120 Km mesafede bulunmakta.

  Rum Kale

  Rum Kaleye gidecekseniz Halfeti ve eski batık Halfeti’yi de tekne turu ile gezin görün derim. Çünkü Rum Kale’de çok uzun gezilecek bir alanı yok. Sadece küçük çay ocakları ve işletmeleri mevcut. Ben Halfeti tarafına geçmedim. Bir başka gezimde Halfeti tarafından gelerek tekne turu yapmayı düşünüyorum.

  Umarım yazımı beğenirsiniz. Her türlü eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir