Muğla’da Yapılabilecek En Güzel 10 Aktivite

  Herkese merhabalar. Kısa bir aranın ardında kaldığımız yerden devam ediyoruz. Aslında bu tarz yazıları hep yazmak, hatta video ile hazırlayıp sizlere sunmak istiyorum. Fakat iş hayatı, özel hayatta olan yoğunluklar nedeniyle bazen bunlara fırsatımız olamayabiliyor.

  Muğla, yazıyla, kışıyla ayrı güzellikleri içinde barındıran bir bütündür. Peki, sorsak Muğla’da aktivite olarak neler yapılır. O zaman bir sürü aktiviteden bahsederim sizlere. İşte bu aktivitelerden on en güzelini sizler için derledim. Daha önce sizler için Muğla’da mutlaka görmeniz gereken 25 yer hakkında konu hazırlamıştım. Okumanızı tavsiye ederim.

  1- Yamaç Paraşütü – Babadağ – Fethiye:

  Sadece Muğla’nın değil, ülkemizin de en güzel adrenalin aktivitelerinin başında gelmektedir. Dünyanın en iyi kumsallarından gösterilen, ülkemizin de simgelerinden biri olan Ölüdeniz üzerinde uçmak en büyük tercihiniz olacaktır. Ortalama 2000 metre olan rakımı ve farklı yükseklikteki parkurları ile yaklaşık 30 ile 45 dakika arasında uçma süresi ile harika bir deneyim olacaktır. Ben yapamam diyenlere tavsiyem, kesinlikle ölmeden önce bu deneyimi yaşamanızdır. Ölüm korkusu olanlara tavsiyem, 90 lı yıllardan bu yana tecrübeli ve profesyonel atlayan pilotlar var ve bu size güven verecektir. Babadağ, Ölüdeniz mahallesinden yaklaşık 15 ile 20 Km (parkurlara göre değişmekte) mesafede bulunmakta. Zaten single (tek) atlamıyorsanız, Ölüdeniz ’de bulunan firmalar ile anlaşmanız gerekmekte. Ulaşım gibi durumları ve zamanı firmalar ayarlamakta.

  Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

  2- Kiteboard – Akyaka – Ula:

  Kiteboard denildiği zaman akla ilk gelen yerlerin başında Akyaka gelmektedir. Son yıllarda popülerliği gitgide artan bir aktivite diyebiliriz. Kite dilimizde uçurtma anlamında kullanılıyor. Board ise kart, tahta veya kayak yapılan araç anlamında kullanılıyor. Anlamlarını birleştirince uçurma kayağı gibi bir şey çıkıyor. Ama kitesurf olarak dilimize girmiş. İnsan vücuduna bağlanmış olan büyük uçurma ve en önemlisi rüzgâr yardımıyla su üzerinde kaymaya yarayan bir spor türü diyebiliriz. Ben her zaman diyorum içinde deniz olan her şey çok eğlencelidir. Deniz üzerinde rüzgârın yardımıyla özgürce hareket etmek harika bir deneyim. Eğer hala yapmadıysanız kesinlikle yapmanız gereken bir aktivite. Tabi hemen gidip yapılabilen bir spor değil. Öncelikle eğitim almanız gerekiyor. Temel eğitim yaklaşık 8 – 10 saat sürüyor. Tabi uygun rüzgâr ortamında bu 2 – 3 güne takabil ediyor. Fiyatlardan hiç bahsetmeyeceğim. Çünkü fiyatlar biraz yüksek. Ulaşım ise Fethiye Muğla Marmaris yol ayrımından Marmaris yönünde ilerlerken 2 km ileride sapaktan sağa saparak, stabilize yolu takip ederek ulaşabilirsiniz.

  Akyaka Kiteboard

  3- Rafting – Dalaman Çayı – Dalaman:

  Ülkemizin en önemli rafting parkurlarından olan Dalaman Çayı, yapılmasını tavsiye ettiğim aktivitelerin başında gelmekte. Dalaman Çayının debisi yüksek ve hırçın akan serin sularında boğuşmak size harika bir deneyim olacaktır. Farklı zorluk seviyeleri bulunmaktadır. Çevre civarlarda bulunan birçok işletme buraya günlük tur düzenlemekte ve sizde bu firmalardan biri ile anlaşarak bu tura dâhil olabilirsiniz. Genellikle Köyceğiz, Dalyan, Göcek ve Fethiye gibi turistik beldelerde bu işletmeleri bulabilirsiniz.

  Dalaman, Rafting – www.youtube.com/channel/UCA_k8onuxXifBOqhwGDDxJg

  4- Dalış – Marmaris – Bodrum – Fethiye:

  Daha önce dalış yapmadıysanız ve farklı bir aktivite yapmak istiyorsanız, adresiniz kesinlikle Muğla olmalı. Özellikle Marmaris, Fethiye ve Bodrum’da eşsiz güzellikte dalış noktaları bulunmaktadır. Deniz altında bambaşka bir dünya ile tanışmak sizler için harika bir deneyim olacaktır. Bu konuda artık uzmanlaşmış ve profesyonel dalgıçların eşliğinde dalış yaptıran birçok firma mevcut. Marmaris, Fethiye ve Bodrum’da dalış eğitimi veren ve dalış yaptıran firmalardan bilgi alabilir, anlaşabilir ve günlük dalış deneyimi kazanabilirsiniz.

  Su Altı Dalış

  5- Yelken – Marmaris – Bodrum:

  Ülkemizde yelkencilik emeklilik sonrası ve kendini denizden koparamamış sevdalı insanların yaptığı spor dalıdır. Özellikle ülkemizde Muğla’nın yelkenciliğe elverişli koyları nedeniyle dünyada önemli bir yere sahiptir. Marmaris ve Bodrum’da birçok yelken akademisi bulunmakta. Bu akademiler aracılığıyla Muğla’nın elverişli koylarında yelken yapabilir ve deneyimi yaşayabilirsiniz.

  Yelken Sporu
  Yelken – www.turksporu.com.tr

  6- Kano – Akyaka – Ula:

  Akyaka birçok aktivitenin merkezi ve Kano da bunlardan bir tanesi. Sazlıkların arasında, amazon gibi uzanan akarsuda kano yapabilirsiniz. Yaklaşık 2 – 3 saat sazlıkların ve doğanın içersin de akarsuyun denize bağlandığı noktaya kadar gidip geliyorsunuz. İstediğiniz vakit Akyaka’da deniz üzerinde koylara uğrayarak kano yapabilirsiniz. Deniz biraz dalgalı olabilir dikkat etmekte fayda olacaktır. Akyaka’da ve Akçapınar köyünde kano kiralayan birkaç firma var ve buralardan kano kiralayabilir ve hizmet alabilirsiniz.

  Akyaka Kano – https://www.instagram.com/amazonkano

  7- Yürüyüş (Trekking) – Likya Yolu – Karia Yolu:

  Aslında bu konu hakkında ayrıntılı bir yaz hazırlamayı düşünüyorum. Muğla arazi bakımından bir çok yürüyüş parkurunu içinde barındırmakta. Eski çağlardan antik şehirleri birbirine bağlayan bu yollar günümüzde doğa ile iç içe yürümek için kullanılan yürüyüş yollarını oluşturmakta. Bu yollardan biri olan Likya yolu Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanmakta. Bunun yanında Karia yolu Türkiye’nin en uzun antik yürüyüş rotası. Bu rotalarda etkinlik düzenleyen birçok kulüp bulunmakta ve bu kulüplere katılarak yürüyüş etkinliklerine kendinizi dâhil edebilirsiniz. Yürüyüşler için bahar mevsimleri en uygun dönem.

  Likya Yolu

  8- Bisiklet Turları:

  Bisiklete Muğla’da velespit denir. Haberlerde duymuşsunuzdur Ula ilçesi bisiklet kullanımı ile ünlüdür. Günlük bisiklet kullanımının yanında birçok bisiklet topluluğu ile çeşitli rotalarda bisiklete binebilirsiniz. Eğer bisikletiniz yoksa bisiklet kiralayabilir ve etkinliklere katılabilirsiniz.

  Bisiklet – www.enisden.wordpress.com

  9- Balık Tutmak (Sahil ve Tekne Balıkçılığı):

  Sanırım büyük küçük hepimizin sevdiği etkinliklerden biridir balık tutmak. Kıyı balıkçılığı olsun, tekne balıkçılığı olsun, Muğla bu konuda cennet. Muğla’da yaşayanlar ekip halinde balık tutmak için etkinlik düzenliyorlar. Özellikle kış ve bahar mevsimlerinde küçük teknelerle ekip halinde balık tutmaya gidenler çok olur. Asıl amaç stres atmak ve eğlenmek olduğu için, katılanlar keyifli bir gün geçirebilirler.

  Balık Tutmak – http://www.hurriyet.com.tr

  10- Su Sporları:

  Özellikle yaz mevsiminde turistlerin vazgeçilmezidir su sporları. Tatil beldelerinde yerli, yabancı turistleri eğlendirmek amaçlı bir çok su sporu aktivitesi bulunmakta. Bireysel ya da grup halinde yapılabilecek olan bu aktiviteler ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sahil ve otel bünyesinde bulunan bir çok firma bulunmakta ve buralardan çeşitli hizmetler alabilirsiniz. Küçük bir eğitimden sonra bireysel olarak Jet-ski veya sürat teknesi kullanabilirsiniz. Eğer tatilinizi grup halinde geçiriyorsanız sahil paraşütü (parasailing), muz (banana), su jeti (flyboard) gibi eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz.

  Su Sporları – www.muglayenigun.com

  Eğer bu aktiviteler hakkında eklemek veya sormak istediğiniz bir şey olur ise alt kısma yorum yapabilirsiniz.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  2 Comments

  • Aktivite seçeneğinin oldukça fazla olduğu huzur dolu bir yer Muğla

   • Aynen öyle abim yaz kış dolu dolu Muğla 🙂

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir