Muğla’da mutlaka görmeniz gereken 10 Plaj

  Baharın son günlerini yaşadığımız şu günlerde önümüz yaz ve tatil planlarını yapmaya başlamışsınızdır diye düşünüyorum. Bu yaz tatilinde tercihinizi Muğla’dan yana kullanacaksanız eğer size çok değerli bir yazı derleyeceğim. Muğla’da çok fazla sahil ve plaj bulunmakta ve hepsi birbirinden güzeller. Bende bu birbirinden güzel plajlardan mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim 10 Plajı sizler için derledim.

  1- Ölüdeniz – Fethiye:

  Ölüdeniz sadece Muğla’nın değil, Türkiye’nin tanıtımında en önde gösterilen simge yerlerin başında gelmektedir. Ülkemizin en güzel Mavi Bayraklı Plajlarından olan Fethiye Ölüdeniz yani Blue Lagoon, 2006 yılında dünyanın en güzel plajı seçilmiştir. Ölüdeniz’de Belcekız plajı ve Kumburnu plajı dışında, plajın devamı niteliğinde Kıdrak plajı’da bulunmaktadır. Eski zamanlarda ise Ölüdeniz; Likya Medeniyetinde ”Işık ve Güneş diyarı”, Orta çağ Medeniyetlerinde ise ”Uzak Diyar” olarak isimlendirilmiştir. Ölüdeniz’de dünya üzerinde yamaç paraşütü yapabileceğiniz en güzel konuma sahip Babadağ yamaç paraşütü yapabilirsiniz. (Bir sonraki maddelerin içerisinde ayrıca ele alacağım.) Ölüdeniz Fethiye’ye yaklaşık 15 Km mesafede bulunmaktadır. Fethiye’ye ise Antalya, Burdur ve Muğla Merkez üzerinden araç yada otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca 60 Km mesafede bulunan Dalaman Hava alanını kullanarak Fethiye üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Ölüdeniz konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  Ölüdeniz

  2- İztuzu Plajı – Ortaca:

  Dünyaca ünlü bir plaj olan İztuzu plajı, İngiliz “The Times” gazetesinin 6 aylık bir araştırmasına göre “Avrupada’nın en iyi açık alanı” olarak ilan etmiştir. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakarak ürediği nadir yerlerden biri olan İztuzu, altın sarısı kumu ile ve 5 Km’lik plaj uzunluğu ile harika güzellikteki bir yerdir. Özellikle çevre korumanın koruma alanında bulunan İztuzu plajı, Yaz aylarında akşam 20.00’dan sonra ve sabah 08.00’dan önce plaja giriş yasak. İztuzu’na 2 şekilde ulaşım sağlanmakta. Biri karayolu ile ister kendi aracınızla, ister toplu taşıma araçları ile diğeri ise kanaldan ya da Ekincik’ten tekneler vasıtasıyla Dalyan İztuzu’na ulaşabilirsiniz. İztuzu Dalyan merkezine yaklaşık 12 Km ve Ortaca şehir merkezine 25 Km mesafede yer almaktadır.

  İztuzu Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  İztuzu Plajı – Dalyan – Muğla

  3- Sarıgerme Plajı – Ortaca:

  İnce altın sarısı kumsalı, tertemiz denizi ve uzanan sahiliyle harika güzellikte olan Sarıgerme Plajı, ülkemizin mavi bayraklı ender güzellikteki plajlarındandır. Özellikle su sporlarına elverişli olması nedeniyle, su sporları yapanların çok tercih ettiği bir yerdir. Tam karşısında Baba adası bulunmaktadır. Bu ada sayesinde sahildeki deniz daha sakin olmakta ve yüzemeye daha da elverişli olmasını sağlamaktadır. Çocukluğumda çok gittiğim yer olan Sarıgerme Plajı, özellikle öğlenden sonraları biraz dalgalı oluyor. Bununla birlikte denizi oldukça sığ, fakat bazı noktalar bu dalgalanmalardan dolayı deniz içinde derinleşmeler ve tepelikler olmakta. Bu derinleşmelere dikkat etmekte fayda var. Denize rahat olarak girebileceğiniz Belediye ve Sarçed’in işletmesini yaptığı plajlar bulunmakta. Geri kalan birçok alan büyük otellerin kullandığı kısım. Giriş ücretli ama yüksek değil. Sarıgerme Plajı adını hemen sırtında bulunan köyün adından alıyor. Köyün hemen yanında Sarısu deresi var. Bu dereye kaçan tomrukları yakalamak için dereyi set yani germe yapıyorlarmış. Köyün adı da buradan gelmiş. Sarıgerme köyü denize 750 metre uzaklıkta. Ayrıca ilçe merkezine 18 Km mesafede bulunmakta. Sarıgerme’ye Ortaca’dan Fethiye istikametine giderken Ortaca şehir merkezinden çıkar çıkmaz hemen sağa saparak ulaşabilirsiniz. Yine Dalaman’dan Havaalanı yolunu takip ettiğiniz vakit Sarıgerme sapağından sağa saparak plaja ulaşabilirsiniz.

  Sarıgerme Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  Sarıgerme Plajı – Emre Tosunkaya

  4- Kelebekler Vadisi – Fethiye:

  Gelip gören herkesin büyük beğenisini toplayan Kelebekler Vadisi, 1. Derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve doğallığını hiç kaybetmemiş. Araç ile ulaşımın olmadığı vadide, Ölüdeniz’ den kalkan tekne vasıtası ya da dağcılık tecrübeniz ve bilginiz var ise, çok dik bir patika yol ile ulaşılabilmekte. Vadi’ de konaklamak için işletme yok. Ancak çadır kurarak konaklayabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin tam arayıp da bulamadıkları yer desem yeridir. Vadinin en güzel manzarası ise ölüdeniz’ den Faralya mahallesi istikametinde giderken yol üzerinde görülmekte. Buradan fotoğraf çektirmek isteyeceksinizdir. Fakat bu yerler sarp ve bir o kadar da kayalık olduğu için çok dikkat etmeniz gerekmekte. Belki duymuşsunuzdur burada fotoğraf çektirmek isterken kaza sonucu canını verenler oldu. Onun için manzarasından çok Kelebekler Vadisini yaşamanız daha huzurlu olacaktır.

  Kelebekler Vadisi konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  Fethiye, Kelebekler Vadisi – www.gezimakinesi.com

  5- Kabak Koyu – Fethiye:

  Kabak koyu, Fethiye’de bulunan harika koylardan biridir. Genellikle genç kesimin konaklamak ve kamp için geldiği yerlerin başında gelen Kabak koyu, doğa ile iç içe şehrin kalabalığı ve sesinden kendini uzaklaştırmak isteyenlerin tercih ettiği bir koydur. Koyda konaklama kamp ve çadır kurmanın yanında, ağaç ve bungalov evler de mevcuttur. Faralya mahallesine yaklaşık 8 km, Ölüdeniz Mahallesine ise 18 Km mesafede bulunmaktadır. Ölüdeniz’den Uzunyurt veya Faralya köyü yolunu takip ettiğiniz takdirde koya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fethiye merkezden köye kalkan toplu taşıma araçları da bulunmaktadır. Birde köyden koya inebilmek için ya yürümeniz lazım ya da köylülerin sağladığı traktör ile ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız ile de koya kadar inebilirsiniz fakat aracınız yüksek değil ise Faralya köyünde bırakmanız daha doğru olacaktır.

  Kabak Koyu konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  Kabak Koyu – Fethiye

  6- Sedir Adası (Kleopatra Plajı) – Marmaris:

  Hani olmazsa olmazlar vardır ya insanın hayatında, ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerin adıdır Sedir Adası. Adada bulunan meşhur altın sarısı kumsalı ve Kleopatra (adası) Plajı olarak bilinen plajı ile meşhur. Cedrae antik kentine ait şehir duvarları, plaj ve antik tiyatro kalıntıları burada bulunmaktadır. Efsaneye göre, Kleopatra ve Antonius burada yüzmüşler ve plajın altın kumları özel olarak Kuzey Afrika’dan buraya gemilerle getirtilmiş. Bu çeşit altın sarısı kum sadece Mısır’da bulunmaktadır. Adanın batı ucunda yer alan kalıntılar Roma dönemine ait ve antik tiyatro alanı gayet iyi korunmuş durumda. Ayrıca bir de Agora var. Bölgedeki epigraflardan burada Apollon onuruna atletizm festivallerinin düzenlendiği anlaşılmaktadır. Sedir Adasına ulaşım için Çamlık köyünde bulunan iskeleden veya Akyaka’dan günlük tekne turları ile ulaşım sağlanabilmekte. Çamlı köyüne ulaşabilmek için ise Muğla Marmaris istikametinde giderken yaklaşık 10. km den sonra Çamlı köyü tabelasını görünce sapmanız gerekmekte. Diğer ulaşım ise yine Muğla Marmaris istikametinde giderken Akyaka beldesine saparak limandan kalkan günlük tekneler ile sedir adasına ulaşılabilmekte.

  Sedir Adası (Kelopatra Plajı) konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  Sedir Adası Kleopatra Plajı – Milko Lukov

  7- İncekum Plajı – Marmaris:

  Şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en güzel plajlardan biri olacaktır incekum Plajı. Masmavi, berrak ve altın rengi kumu ile kesinlikle hayran kalacaksınız. Bu kadar temiz kalmasını ise ulaşımın sadece bir karayolundan ve deniz yolundan ulaşmasına bağlıyorum. Orman ve doğa ile iç içe olan İncekum Plajı, daha önce gitmediyseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. İncekum Plajı Muğla’dan Marmaris istikametinde giderken, Çamlı yol ayrımından saparak 10 km sonra ulaşabilirsiniz. Plaja giriş ücretli ve bir yere aracınızı park ediyorsunuz. Geri kalan kısmı işletmeci tarafından çekçek traktör ile servis ediliyorsunuz. Birde Akyaka’dan günlük kalkan tekneler, Sedir adasına uğradıktan sonra mutlaka İncekum Plajına demirliyor ve denize girmek için bir süre bekliyorlar. Bu eşsiz güzellikte olan plajı mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

  İncekum Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  İncekum Plajı

  8- Palamutbükü Plajı – Datça:

  Palamutbükü’ne yıllar önce önce bir arkadaşım ile gitmiştim. O zaman muhteşem bir denizi vardı. Umut ediyorum hala öyledir. Berrak bir deniz suyu, tertemiz sahili, sakin ve huzurlu bir tatil için kesinlikte tavsiyem Palamutbükü. Köyde, badem ve zeytin yetiştiriciliği yapılıyor. Zaten Datça dendiği zaman ilk akla badem geliyor ve bu arka bahçelerde ülkemizin en güzel bademleri yetişmekte. Sahilde, tekne ve yatların korunabileceği küçük bir liman bulunmaktadır. Palamutbükü Datça şehir merkezine 30 Km. mesafede bulunmaktadır. Datça şehir merkezine gelmeden Knidos Palamutbükü yol sapağından sapılarak levhaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

  Palamutbükü Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  Datça, Palamutbükü – www.ayyildizbutikotel.com

  9- Ekincik Plajı – Köyceğiz:

  Mavi tura çıkmışsanız ve Egenin en güzel koylarında geziyorken uğradığınız koylardan birinin adıdır Ekincik. Sessiz sakin mavi ile yeşilin birleştiği yerde olan Ekincik kampçıların da vazgeçilmezi bir koydur. Biraz kumlu biraz taşlı olan plajı temiz ve dalgasız plajları sevenler için idealdir. Koyun adı, bağlı bulunduğu hemen yanında bulunan Ekincik Köyünden almaktadır. Koyda Köyceğiz Belediyesine bağlı bir kamp alanı ve tesis bulunmaktadır. Bunların yanında köyde ve plajda küçük otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Ekincik, özellikle son zamanlara sosyal medya ve internette oldukça popülerdir.

  Ekincik’e iki yoldan ulaşım mümkündür. Kara yolu ile ulaşmak isteyenler için Köyceğiz istikametinden veya Döğüşbelen Mahallesi istikametinden gitmeniz gerekmektedir. Köyceğiz şehir merkezinden Hamitköy Mahallesi yolu üzerinden levhaları takip ettiğiniz takdirde Ekincik’e ulaşabilirsiniz. Muğla istikametinden giderken Köyceğiz’e varmadan, Döğüşbelen mahallesinden saparak ve levhaları takip ederseniz Ekincik’e ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım yolu da, deniz yolu ile Dalyan veya tur düzenleyen tekneler ile Ekincik’e ulaşabilirsiniz. Hava yolu ile ulaşmak isterseniz, en yakın Dalaman Havaalanına 70 Km mesafede bulunmaktadır.

  Ekincik Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  Ekincik

  10- Akbük – Menteşe:

  Akyaka’dan Akbük koyuna kadar olan yaklaşık 20 Km. uzunluğundaki bantta en güzel deniz manzarası ve en güzel koyları bulmak mevcuttur. Son zamanlarda sosyal medyada oldukça popüler olan Akbük, gelenlerin gitmek istemeyeceği yerlerdendir. Temiz ve sakin denizi ile huzur arayanların tercih edebilecekleri bir yerdir. Konaklama için apart otel ve pansiyonlar mevcuttur. Daha önceleri ücretli olan koya giriş artık ücretli değil, fakat araç parkı ücretli. Akbük koyuna aracınız ile 3 şekilde rota mevcuttur. Birincisi Akyaka’dan 25 Km yolu takip etmeniz gerekmektedir. İkincisi Muğla şehir merkezinden Yerkesik Beldesi yolu üzerinden levhaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Üçüncüsü olarak Milas üzerinden Ören Beldesine oradan yine Akbük levhalarını takip ettiğiniz vakit Akbük’e ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile Muğla Menteşe merkezinden araç bulunabilmektedir.

  Akbük Plajı konum bilgisi için lütfen tıklayınız.

  Akbük, Muğla

  Her ne kadar yukarıda saydığım plajlar olsa da buraya tıklayarak Muğla’nın bütün mavi bayraklı plajlarını görebilirsiniz. Muğla’nın mavi bayraklı plajlarını görmek için tıklayınız. Ayrıca daha önce yazmış olduğum Muğla’da mutlaka görmeniz gereken 25 yer yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir