Kışın Türkiye’de gezebileceğiniz 10 yer

  Ülkemiz yedi coğrafya ve dört mevsimle harika bir doğaya sahip. Yazın sımsıcak sahilleri ile turizm beldeleri, yaylaları ve medeniyetleri birleştiren tarihi ören yerleri en çok ilgimizi çeken yanlarıdır. Peki, kışları ne yapılır bu ülkede. O kadar doğasından bahsettik ki, kışları da sizi etkileyecek çok güzel yerlerimiz var.
  Bu hafta size nasıl bir başlık oluşturayım diye araştırırken, içinde olduğumuz şu kış mevsiminde neler yapılır diye düşünmeye başladım. Biraz araştırma ve düşünceden sonra kışın gidilebilecek 10 yeri sizler için derledim. Hepsi bir birinden güzeller. Gelin şimdi bu yerleri birlikte inceleyelim;

  1- Kapadokya, Nevşehir:

  Sadece yazları değil kış mevsiminde de sizi kendine hayran bırakacak bir yerden bahsediyorum. Kapadokya’ya hala gitmediyseniz kesinlikle tavsiye ediyorum gitmelisiniz. Ben yaklaşık 12 sene önce gittim, gördüm ve hayran kaldım. Üzerinden o kadar süre geçti ve ilk fırsatımda tekrar gitmeyi düşünüyorum. Nevşehir denilince ilk akla gelen şey, peri bacaları. Hatta ülkemizin simgelerinden biridir de. Bu güzellikleri en güzel balon turu ile görebilirsiniz. Ayrıca Kapadokya’nın enfes şarap mahzenlerini gezip, lezzetli şaraplarından tadabilirsiniz.

  Kapadokya, Nevşehir

  2- Uludağ, Bursa:

  Uludağ, Bursa’nın simgelerinden ve özellikle kayakçı tatilcilerin ilk tercih ettikleri yerlerin başında gelmekte. Bursa şehir merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Aslında kafa dinlemek gibi görülmesin, kış mevsimleri çok fazla kalabalık olmakta. Ülkemizin kayak merkezi denilince ilk akla gelen yeri olduğu için gitmeyeniniz yoktur diye tahminde bulunuyorum.

  Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

  3- Palandöken, Erzurum:

  Palandöken adından aldığı Palandöken dağının eteklerine kurulmuş bir kayak merkezi. Bilmiyorsanız Erzurum ülkemizin en yüksek il merkezi. Özellikle kış aylarında 6 ay kar manzarası görmek mümkün. Ben daha önce gitmedim fakat yapılan yorumlara göre; Uludağ’dan sonra en gözde kayak merkezlerinden biri. Tesisleşme anlamında ve karın bu kadar uzun kalması buna en büyük etken. Kış oyunlarına ev sahipliği yaparak da popülerliğini arttırdı ve kalitesini kanıtladı. Palandöken kayak merkezi şehir merkezine yaklaşık 4 Km uzaklıkta ve Hava alanına 15 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Erzurum’a bir çok yerden hava yolu ile ulaşabilir kış tatilinizi doyasıya yaşayabilirsiniz.

  Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

  4- Yedigöller, Bolu:

  Batı Karadeniz bölgesinin, doğasına hayran kalacağınız güzellikte bir yerden bahsediyorum. Yedigöller ülkemizin ilk milli parklarından biridir. Sonbahar mevsiminde fotoğrafçılar ve doğaseverler ziyaret etmektedir. Çünkü bütün ağaçları sonbaharın renklerini taşır. Bolu ili sınırları içerisinde bulunan Yedigöller, il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunmakta. Milli parka giriş ücretli olup, kesinlikle gidip görmeniz gereken yerlerin başında gelmekte.

  Yedigöller, Bolu – www.themagger.com

  5- Ilgaz, Çankırı/Kastamonu:

  Çankırı ve Kastamonu’nun yoğun meşe ormanlarının içinde, Ilgaz sıra dağlarında bulunan Ilgaz kayak merkezi, 2850 metre yüksekliktedir. Kastamonu ve Çankırı sınırında yer alır. İleri düzey kayakçılar için pek uygun olmayan kayak merkezi yeni başlayanlar için idealdir. Birçok tesis ve otelin bulunduğu kayak merkezi Çankırı şehir merkezine yaklaşık 80 km ve Kastamonu şehir merkezine 40 Km. mesafede bulunmaktadır.

  Ilgaz, Çankırı – www.coktatil.com.tr

  6- Abant Gölü, Bolu:

  Yukarıda Yedigöller’den bahsettik. Abant gölü, Yedigöller milli parkında bulunan bu göllerden ayrı bir göl ve milli park, ayrıca Bolu ilinin ender güzelliklerinden biridir. Abant dağları üzerinde oluşmuş krater ve birikinti gölüdür. 1328 metre yükseklikte bulunan göl, yılın her mevsiminde farklı bir güzelliğe bürünmekte. Göl çevresinde piknik, kamp, doğa yürüyüşleri gibi çeşitli sportif faaliyetler yapabilirsiniz. Abant gölü çevresinde otel ve konaklama yerleri mevcuttur. Bolu il merkezine yaklaşık 40 km mesafede bulunmaktadır.

  Abant Gölü, Bolu – www.yolcuburada.com

  7- Sarıkamış, Kars:

  Belki de ülkemizin en soğuk yerlerinden biri olan Sarıkamış, 2200 ile 2900 metre yükseklikte bulunmaktadır. Çevresi ünlü sarıçam ormanları ile kaplıdır. Sarıkamış şehir merkezine 4 km ve Kars şehir merkezine yaklaşık 55 km mesafede bulunmakta. Ülkemizin 1. Derece öncelikli 5 kayak merkezinden biridir. Çeşitli konaklama ve oteller mevcut olup, tercihinizi Sarıkamış kayak merkezinden yana kullanabilirsiniz.

  Sarıkamış, Kars – www.hurriyet.com.tr

  8- Kartepe, Kocaeli:

  Kocaeli’nin Samanlı dağının zirvesinde bulunan Kartepe kayak merkezi, kış mevsiminde tatilcilerin ve kayak severlerin tercih ettiği harika güzellikteki yerlerden biridir. İstanbul’a yakın olmasından dolayı oldukça popülerdir. Kayak merkezinde otel veya bungalov ev tarzı konaklama yerleri mevcuttur. Kartepe Kocaeli şehir merkezine 30 Km ve İstanbul’a yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

  Kartepe, Kocaeli – www.gidiyoruz.com

  9- Erciyes, Kayseri:

  Ülkemizin ve Kayseri’nin en yüksek dağlarından biri olan Erciyes dağında bulunmaktadır. Çeşitli otel ve konaklama yerlerinin mevcut olduğu kayak merkezi, İç Anadolu bölgesinin önemli kayak merkezlerindendir. Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede bulunmaktadır. Kayseri istikametinden veya Develi istikametinden kayak merkezine ulaşabilmektedir.

  Erciyes, Kayseri – www.kayaktransfer.com

  10- Kartalkaya, Bolu:

  Bu konu içerisinde üçüncü kez Bolu’dan bahsedeceğim. Kartalkaya doğası ile harika bir ilimiz olan Bolu’ya bağlı kayak merkezlerinden biridir. Özellikle kış turizminde oldukça popülerdir. Köroğlu dağlarının üzerinde bulunan kayak merkezinin, en yüksek zirvesi 2200 metre yüksekliktedir. Kış sporları denilince ilk akla gelen tesislerden biridir. Konaklama ve oteller mevcut olup, Bolu şehir merkezine yaklaşık 38 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

  Kartalkaya, Bolu – www.magazine.trivago.com.tr

  Bonus: Pamukkale, Denizli:

  Ülkemizin o kadar çok gezilebilecek yerleri var ki. Yukarıda on maddeden sonra birde size Pamukkale’den bahsetmek istedim. Pamukkale dört mevsim çok fazla ziyaret alan bir yer. Kış mevsiminde giderseniz sıcak termal havuza girebilir, keyfini çıkarabilirsiniz. Pamukkale’de oluşan beyaz travertenler, çeşitli nedenlerle ve ortamlara bağlı olarak kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Bölgede 17 adet sıcak su yani termal su kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynaktan çıkan suyun sıcaklığı ise 35-100 derece arasında değişmektedir. Pamukkale travertenlerin hemen yanında antik yerleşim yeri olan Hierapolis bulunmaktadır. Bu kaynaklar antik dönemden bu yana aktif şekilde kullanılmışlardır. Ben yaklaşık 2 yıl önce gittim ve çok kalabalıktı. Bu ziyaretçilerin traverten üzerinde gezmeleri zaman içerisinde bozulmasına neden olmaktadır. Hatta termal su kontrollü bir şekilde akıtılmaktadır. Bazı noktalarda beyaz olan görüntü yosunlaşmaya başlamış ve görüntü kirliliği yaratmış. Bundan dolayı aynı noktalara su akıtılmamaktadır. Bölgede birçok termal otel ve konaklama yeri mevcut. Denizli şehir merkezine 17 km ve havaalanına 70 km mesafede bulunmaktadır.

  Bu gönderiyi Instagram’da gör

  Die Kalksinterterrassen von Pamukkale in der Türkei ziehen schon seit mehr als 2000 Jahren Menschen an: Damals römische Kreislauf-, Rheuma- und Herzpatienten, die sich Linderung in den heißen Quellen versprachen 🛀 – heute Touristen, die den atemberaubenden Anblick genießen wollen. Die berühmten Terrassen entstehen, indem heißes Quellwasser den Abhang hinunterfließt. Weil das Wasser so kalkhaltig ist, lagert sich dieser Kalk beim Erkalten des Wassers ab, so entstehen die terrassenartigen Formationen. Jeden Tag fließen übrigens gut 250� Liter aus den Quellen. Die Ablagerungen erinnern etwas an weiße Watte ☁. Treffenderweise bedeutet “Pamukkale” übersetzt so viel wie „Watteburg.“ Wer war schon da – und sieht es wirklich so aus? © Getty Images/ image courtesy / hayes, jennifer #terrax #zdf #tv #nature #travel #traveling #holiday #vacation #instatravel #tourist #traveler #tagsta_travel #beautiful #turkey #türkei #pamukkale #hotspot #quellen #reisetipp #turkeytravel #turkish #travelturkey #visitturkey #landscapecaptures #landscapeart #landscapearchitecture #master_landscapes #landscapepainting #landscape_love #landscape_capture

  ZDF Terra X (@terrax)’in paylaştığı bir gönderi ()

  Umarım ele almış olduğum konumu beğenirsiniz. Her türlü beğeni, soru ve eleştiri için yorum yazmayı unutmayınız.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  4 Comments

  • Umarım bir gün olur bu yerlere gideriz, harika bir çalışma olmuş

   • Not almak lazım Teşekkür ederim abim

  • Kesinlikle çok faydalı bilgilerle ve tavsiyelerle dolu bir yazı olmuş çok teşekkürler

   • Ben teşekkür ederim abla sağolasın 🙂

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir