Karantina ne demek?

  Zor günler geçirdiğimiz şu son günlerde en çok duyduğumuz kelime olan karantina kelimesinin nereden geldiğini inceleyeceğim. Covid-19 Corona Virüsü ile birlikte ülkemizde ve dünya da bir çok insan karantinaya alındı. Peki nedir bu karantina? Karantina kelimesi nereden geliyor?

  Karantina Kelimesi Nereden Geliyor?

  Aralık ayı sonunda ve Ocak ayı ile birlikte Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan salgın hastalık Covid-19 ile birlikte adını sıklıkla duyduğumuz Karantina, bulaşıcı hastalığa maruz kalan veya riski taşıyan şüpheli durumdaki insan veya hayvanları, hastalığı süresince veya hastalığın kuluçka süresince başka bir kimseye veya hayvana bulaştırmaması için temas ettirmemesi için alının tedbirlerin tümüne diyebiliriz.

  Karantina kelimesinin kökeni İtalya’ya dayanmaktadır. Zor günler geçiren İtalya’da, 40 sayısının yazılışı “quaranta” anlamına geliyor. İtalya’da yıllar önce Venedikliler 1600’lü yıllarda deniz yolu ile şehirlerine gelen yolculardan hastalık kapmamak için kırk gün (İtalyanca “quaranta”) karaya çıkma yasağı uygularlarmış. Bu uygulama yıllar boyunca Venediklilerin ağzında quarantina” şeklinde kalmış. Yani hastalık gelmesin diye uygulanan 40 gün karaya basma yasağı, 40’ın anlamı olan “quaranta”dan, “quarantina” şeklinde söylenmiş. Dünya üzerinde de bu kelimeyi, ülkemizde dahil kabul etmişiz.

  Karantina kelimesinin kökeninin doğduğu yer olan İtalya’nın şu günlerde canı çok fazla yandı. Dilerim ki önümüzde ki günlerde başımızda olan bu illet hastalık bir an önce biter ve karantina kelimesini bir daha duymayız.

  Sağlıklı günler dilerim.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir