İnstagram’ın Yeni Profil Görünümü Artık Kullanıcı Odaklı

  İnstagram ve Yeni Profil Görünümü

  İnstagram artık küçük büyük hepimizin fotoğraflarımızı eklediğimiz bir sosyal medya platformu. Daha önce yazmış olduğum İnstagram nasıl kullanılır? yazımda da instagram kullanımı hakkında ayrıntılı yazmıştım. Geçtiğimiz yılın sonunda İnstagram kullanıcı profilleri için yeni bir görünüm hazırladıklarını açıklamışlardı. İlerleyen zaman içerisinde bazı kullanıcılar bu yeni görünüme geçtiler.

  Benim yönettiğim ve kullandığım 2 hesapta daha yeni görünüme geçmiş değil. Sadece 1 profilde yeni görünüme otomatik olarak geçti. İnternette bazı instagram kullanıcıları uygulamayı kaldırılarak yeniden yükleyerek yeni görünüme geçmeye çalışmışlar. Tabi başarı elde edememişler. İnstagram yeni görünümü hangi profillere hangi kriterlere göre uyguladığını henüz bilmiyoruz. Eski açılmış hesap profilleri yada yeni açılan hesap profillerinde hala eski görünümü kullananlar var.

  Görünümü değişen bu profiller takipçi sayılarından çok kullanıcı profillerini ön plana çıkarıyor. Eski görünümde solda profil resmi, orta ve sağ kısımda ise gönderi, takipçi ve takip edilenlerin sayıları, alt kısımda ise profil ve kullanıcı bilgileri yer almaktaydı. Yeni görünümde ise sol kısımda eskisine nazaran daha büyük şekilde kullanıcı ve profil bilgileri yer almakta. Profil resmini ise sağ üst kısımda eskisi gibi  aynı şekilde gözükmekte. Profil bilgilerinin alt kısmında ise takipçi ve takip edilenlerin rakam bilgileri yer almakta. Bu bilgilerin alt kısmına ise takip ve mesaj gönderme butonları yerleştirilmiş. Alt kısma eklediğim karşılaştırma fotoğrafında kullanıcı profillerini ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz.

  İnstagram Yeni Profil

  İnstagram bu değişiklik ile kullanıcıların profillerinin daha ön planda olmasını sağlamış diyebiliriz. İnstagram daha öncesinde sahte takipçileri, yorumları ve beğenileri platformdan kaldıracağını açıklamıştı. Yeni görünüm ile birlikte takipçi ve takip edilenlerin görünümü alt kısma çekerek, kullanıcı ve profil bilgilerini üst kısma yerleştirerek daha kullanıcı odaklı olacağını göstermiş oldu.

  Bu değişiklikle birlikte işletme hesaplarında “Alışveriş Yap” düğmesi eklenerek yeni bir uygulamanın önü açılmış oldu. Ayrıca profillerde “Yol Tarifi”, “Ara” ve “Sipariş Ver” düğmeleri de yer verilmiş oldu. Belirttiğiniz lokasyon, numara ya da sipariş oluşturma özelliği ile işletmenizi ziyaret eden takipçilerinizle daha kolay iletişim kurabilir, size daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

  İnstagram’da İstemediğiniz Yorumları Engelleme

  Aslında bu anlatacaklarım tam anlamıyla bu konuya dâhil değil. Ama son zamanlarda çok karşılaşılan bir problem olduğu için burada derlemek istedim. İnstagram’da bazı kullanıcılar var ki, sadece takipçi kasmak için paylaşımınıza gereksiz yorum veya reklamlarını yapıyor. Bu yorumları engellemek çok basit ve burada ki detay kullanıcıyı engellemiyorsunuz. Sadece yapabileceği yorumları engelleyebiliyorsunuz.

  İnstagram Yeni Profil Ayarları

  Sağ üst kısımda 3 çizgi olan düğmeye basınca gelen listede en alt kısımda “Ayarlar” var oraya giriyorsunuz. “Gizlilik ve Güvenlik” menüsü ve ardından “Yorum Kontrolleri” menüsüne basıyorsunuz. Buradan spam şeklinde yorum yapan kullanıcıları engelleyebilir ve filtreler uygulayabilirsiniz. Yukarıda ekleyeceğim resimde ayarları ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  2 Comments

  • Bilgilendirme için teşekkürler

   • Rica ederim Abla 🙂 Yararlı olduysa ne mutlu bana 🙂

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir