İnstagram Nedir? Nasıl Kullanılır?

  İnstagram Nedir?

  Nedir bu instagram? Son yılların neredeyse en popüler olan sosyal fotoğraf paylaşım platformu İnstagram’dan bahsediyorum. Günde 80 milyondan fazla fotoğraf paylaşımı ve 4 milyardan fazla beğeni yapılan bir uygulama. Son olarak story (hikaye) paylaşımı yapanların sayısı git gide artmakta. Ben 2012 yılında instagram ile tanıştım. O zamandan bu yana kendi şahsi hesabımı yönetmekteyim. @turanyaman hesabına tıklayarak beni takip edebilirsiniz.  Bu hesabımın yanında daha sonra memleketim Muğla ile ilgili @instagmugla ve eşimin memleketi olan Gaziantep ile ilgili @instayintap hesaplarını da aldım ve yönetimini yapmaktayım. Kendi hesabımda çektiğim fotoğraf ve videoların paylaşımlarını yapmakta, sizlerin beğenisine sunmaktayım. Diğer hesaplarda ise Muğla ve Gaziantep’ten güzel, trend ve takipçilerimiz tarafından gönderilen, etiketlenen fotoğraf ve videoları paylaşmaktayım.

  İnstagram Ne Zaman Kuruldu?

  İnstagram 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından sadece iphone uygulaması olarak geliştirilen ve kurulan platformdur.  O yıllarda farklı ve kaliteli filtreler sunan bir uygulamaydı. Zamanla büyüyerek bu kadar popüler olmayı başarmıştır.

  İnstagram Nedir?

  “İnstant” kelime olarak anlık demek. Dijital fotoğraf makinelerinden önce İnstant makineler vardı. Hani anında size fotoğraf çıkartan ve sallayıp fotoğraf elde ettiğimiz makineler. İşte o makineler “İnstant” olarak adlandırılmaktaydı. “gram” kısmı ise Telgraf kelimesinden türemiş olan, İnstant Telegram yani anında fotoğraf gönderme anlamına gelmekteydi. İşte İnstagram’ın kurucuları bu kelimelerden türeyen İnstagram platformunu oluşturmuş oldular.

  İnstagram Nasıl Kullanılır?

  Aslında bunu aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Hemen her telefonda kullanılabilen bir uygulama ve kısa bir üyelik işlemlerinden sonra kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kişisel hesabınızı oluşturduktan sonra birkaç ayar yapmanızda fayda var. Özellikle üye olurken mail adresinizi güncel kullandığınız bir mail adresi ve şifrenizi güzel kombine edilmiş bir şifre seçebilirsiniz. (Şifreleme ile ilgili yazımı okumak için lütfen tıklayınız) Burada en önemli olan kısım kullanıcı adınız olacak. Yazdığınız kullanıcı adı başka bir kullanıcı tarafından daha önce alınmışsa siz alamazsınız. Kullanıcı adınızı buna dikkat ederek uygun olanı tercih etmeniz gerekmekte. Zaten isim ayarları ve profil fotoğrafınızı ayarladıktan sonra fotoğraf paylaşmaya başlayabilirsiniz. İnstagram kurulduğu günden beri uygulama sayfasının en altında bulunan menülerle kullanılmakta. Paylaşımlarınızı, bildirimlerinizi, takip ettiklerinizin paylaşımlarını ve profilinizi buradan takip edebilirsiniz.

  İnstagram Nedir

  İnstagram’da Kullanabileceğiniz Profiller Nelerdir?

  Şimdi gelelim kullanacağınız profillere. İnstagram da kullanabileceğiniz üç farklı profil seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, şahsi kullanabileceğiniz ve takipçileriniz dışında kimsenin sizin izniniz olmadan paylaşımlarınızı göremeyecekleri olan profil, bir diğeri yine şahsi kullanabileceğiniz fakat paylaşımlarınızı herkese açabileceğiniz bir profil seçeneği bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılanı ise; işletme profili olarak adlandırılan, genellikle işletmelerin kullandığı tanıtım ve istatistikleri görebildiğiniz bir profildir. Bu profil herkese açık durumda ve kapatma gibi bir durumu yoktur. İstediğiniz zaman işletme profilinden, normal kullanıcı profiline geçiş yapabilirsiniz. Ben hem @instagmugla, hem de kendi @turanyaman profilini işletme profili olarak kullanıyorum. Profilinizde iken profilimi düzenle düğmesine dokunarak profil fotoğrafınız ve kişisel bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz.

  İnstagram İşletme Profili Nedir?

  Adından anlaşılacağı üzere işletme profili satış, pazarlama ve tanıtım yapmaya daha çok imkan tanıyan profildir. İşletmelerin ürünlerini daha kolay daha fazla kitleye ulaştırabilmek adına tanıtım yapmaya olanak sağlayan ve bunları yaparken üretici reklamını içinde barındıran, takipçi ve tanıtım sayısında arttırma amacı güden sistemdir.

  Hesabınızı işletme profiline dönüştürmek isterseniz, ayarlar kısmında “İşletme Profiline Geç” menüsüne tıklayabilirsiniz. Size birkaç öneri sunduktan sonra, Facebook sayfası oluşturmanızı isteyecektir. Eğer bir sayfanız var ise buraya bağlayabilir ya da ilgili yeni bir sayfa buradan oluşturabilirsiniz. Artık bu işlemlerden sonra profilinizde ve her paylaştığınız fotoğraflarda ayrıntılı istatistikleri kontrol edebilirsiniz.

  Ben her üç profilimde işletme profili kullanıyorum. Bu sayede paylaşımlarımı daha fazla takipçiye paylaşma imkanım oluyor. Hangi saatte daha çok beğeni almışım, hangi günler daha çok beğeni almışım istatistikleri kontrol ederek buna göre paylaşım yapmaya çalışıyorum.

  İnstagram’da Fotoğraf Nasıl Paylaşılır?

  İnstagram’da fotoğraf paylaşmayı bilmeyeniniz yoktur. İnstagram uygulaması en başından bu yana uygulamasının en alt kısmında ortada bulunan buton ile yapılmakta. Sevdiğiniz kareleri veya 1dk ya kadar olan videoları takipçilerinize buradan paylaşım yapabilirsiniz. Tabi burada dikkat etmeniz gereken birkaç konu olacak. Özellikle takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız, kullanacağınız etiket ve hashtaglara dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca coğrafi lokasyon eklemek de paylaşımınızın daha fazla kitlelere gösterilmesine olanak sağlar. Şimdi baştan alırsak; Öncelikle beğendiğiniz güzel bir manzara fotoğrafınızı seçtiğinizi varsayalım. Bu seçtiğiniz fotoğrafta ilk yapmanız gerekenler renk veya boyut ayarları, dilerseniz hazır instagram filtrelerinden kullanarak bu ayarlamaları tamamlayabilirsiniz. Bir sonraki işleminiz fotoğrafınız hakkında güzel bir açıklama yazmak. Konu dışına çıkmadan konu ile alakalı kısa ve öz bir metin seçebilirsiniz. En önemlisi, açıklamanın devamına koyacağınız # ile başlayan hashtaglarınız. #manzara #fotoğraf #doğa #natural #doğal #türkiye #muğla #sandrasdağı #gökçeovagöleti #nofilter gibi fotoğrafınızla ilgili etiketleri oluşturun. En fazla 30 hashtag oluşturabilirsiniz. Fakat çok fazla hashtag oluşturmak size yeni takipçi kazandırmaktan çok takipçi kaybettirecektir. Yine buradan fotoğrafınızda olan kişileri etiketleyebilir, işletme profili kullanıyorsanız da markalarınızın reklamını yapabilir etiketleyebilirsiniz. Ayrıca konuma ayarlamasını yapabilmeniz için telefonunuzun konum bilgileri açık olması gerekmektedir. Bu sayede nerede olduğunuza bakmadan fotoğrafı çektiğiniz yer ile ilgili bağlantılı bir yeri konumunuza ekleyebilirsiniz. Alt kısımda diğer sosyal medya platformları ile paylaşım yapabileceğiniz düğmeler yer almakta. Buradan istediğiniz her hangi bir platforma paylaşım yapabilirsiniz. Artık paylaş diyerek fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz.

  İnstagram’da nasıl Hikaye (Story) Paylaşılır?

  Son zamanlarda instagram’ın yaptığı en büyük atılımlardan bir tanesi hikaye (story) ekleme oldu. 24 saat süreli olarak paylaşım yapmaya imkan veren hikayeler istediğinin anı paylaşmaya yarıyor. Uygulamanızın anasayfasında iken üst kısımda bulunan yuvarlak fotoğrafınıza dokunarak veya en üst sol kısımda bulunan fotoğraf makinesi logosuna dokunarak açılan kameradan anlık fotoğraf ve kısa video paylaşımı yapabilirsiniz.

  İnstagram’da başka ne gibi özellikler vardır?

  Aslında bu saydığım özellikler dışında pek bir özellik kalmadı. İnstagramın en özel yanı sadece telefon ve tablet uygulamalarında kullanılması. Diğer sosyal medya platformları gibi direk mesaj gönderebilir ve alabilirsiniz. Ayrıca en çok ilginizi çekebileceğini düşündüğüm özelliklerden biri de, arama sayfası. Arama sayfasında sizin daha önce beğendiğiniz, takip ettiğiniz kişilerin beğendikleri veya yorumladıkları ve ilgi alanınıza göre fotoğraflar, videolar gösterilecektir. Bunlar genellikle karışık ve eğlenceli fotoğraflar ve videolardan oluşmakta. Burada gezinerek güzel vakit geçirebilirsiniz.

  İnstagram artık hepimizin bildiği ve kullandığı bir uygulama. Bu uygulamayı doğru ve yerinde kullandığınız zaman, kişisel kullanıyorsanız takipçilerinize, işletme hesabı kullanıyorsanız müşterilerinize harika paylaşımlar yaparak beğenilerine sunabilirsiniz. Yapmış olduğunuz paylaşımlara gelen yorumlara mutlaka değer verin ve cevaplayın. Bu size artı olarak dönecektir. Birde hatırlatmamda fayda var, çok fazla arka arkasına paylaşım ya da hikaye paylaşarak takipçilerinizi boğmayın. Doğru zamanda doğru paylaşım yapmak size değer katacaktır.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  1 Comment

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir