Google Haritalar ile Rota Planlaması

  Neredeyse artık hepimiz günlük hayatımızda yön ve harita bilgisi olarak Google maps’ı kullanıyoruz. Bu çok karmaşık gibi gözüken haritalar uygulaması aslında çok kullanışlı bir yapıya sahip. Sadece yön ve yer bulma olarak değil, daha önceden kaydettiğimiz bir rota ile gezi planlaması yapabilirsiniz. Bu size, araştırmasını daha önceden yaptığınız yerleriniz hakkında kayıtlı bir harita ile planma yapmanızı sağlar. Şimdi gelelim bu işlemleri nasıl yapacağınıza.

  1. Google Maps‘a tıklayarak giriniz.

  2. Sol üst taraftaki arama çubuğunun solunda menü ikonuna tıklayın. Açılan menüde “Yerleriniz” butonuna tıklayın.

  3. Yerleriniz bölümüne gelince 4 tane sekme göreceksiniz. En sağdaki “Haritalar” sekmesine tıklayın. Daha önce oluşturduğunuz bir harita yok ise sekmenin altında “Harita yok” bilgisini göreceksiniz. Menünün en altında “Harita Oluşturun” butonuna tıklayın.

  4. “Adsız Harita” adında yeni bir haritanın oluştuğunu göreceksiniz. “Adsız Harita”nın üzerine tıklayarak haritanıza yeni bir isim verebilirsiniz. Harita adının altında 3 tane buton bulunmaktadır. Bunlar “Katman ekle”, “Paylaş” ve “Ön izle” butonları dır. Harita üzerinde çizeceğimiz rotaları Katman ekle butonu ile oluşturacağımız katmanlar içerisinde belirleyeceğiz. Her katmanı farklı bir rota planı şeklinde düşünebilirsiniz. Bir katman içerisinde belirlediğiniz başlangıç ve bitiş noktaları birbirine bağlanır. Böylece harita üzerine yol planını çizmiş olursunuz.

  5. Yeni harita oluştuğu anda Adsız Katman adı ile yeni bir katmanın otomatik olarak oluştuğunu göreceksiniz. Katman adının üzerine tıklayarak katmana yeni bir isim verebilirsiniz. Örneğin: Günlük Fethiye Turu gibi

  6. Üstteki arama çubuğunun hemen altında bazı simgeler bulunmaktadır. Bu simgelerin üzerine gelerek isimlerini görebilirsiniz. Çizgi çizin ikonuna tıkladıktan sonra Sürüş rotası ekleyin, Bisiklet rotası ekleyin, Yürüyüş rotası ekleyin seçeneklerinden birini seçin. Harita üzerinde bir başlangıç noktası ve bitiş noktası seçerek rotanızı manuel olarak belirleyebilirsiniz.

  7. Rotayı kendiniz çizmek istemiyorsanız arama çubuğu altındaki ikonlardan Yol tarifi ikonuna tıklayın. O an seçili olan katmanın içerisinde A ve B olmak üzere başlangıç ve bitiş noktalarını belirleyeceğiniz 2 tane kutucuk gözükecektir. Bunlar adres belirleme kutucukları dır. A kutucuğu içerisine başlangıç adresinizi B kutucuğu içerisine de varış adresinizi yazın. Adresleri yazıp Enter tuşuna bastığınız zaman rotanız çizilecektir. İsterseniz B noktasından sonra gideceğiniz yeni bir yer belirleyebilirsiniz. Bunun için B noktasının altındaki Hedef ekleyin butonuna tıklayın ve yeni adresinizi girin.

  Ön izle butonuna tıklayarak tüm katmanlara ait rota planınızı Google Maps üzerinde görebilirsiniz.

  Google Haritalar
  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir