Fethiye

  Bana göre Muğla’nın en güzel ilçesi Fethiye. Niye böyle diyorum? Çünkü kendine has güzellikleriyle fark yaratan bir yer. Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz, Göcek Koyları ve en başta sıcakkanlı insanlarıyla Fethiye bir cennet. Tabi bu saydıklarım sadece bir kaçı. Eğer hala Fethiye’ye gelmediyseniz, artık gelmek için nedeniniz var.

  Fethiye Şehir Manzarası

  Fethiye Hakkında

  Fethiye çok eski çağlardan bu yana önemli bir yere sahip yerleşim yeri. Antik dönemde “Işık Yurdunun İnsanları” diye anılan Likyalılar burada yaşamışlar ve kente Telmessos adını vermişler. M.Ö. 545 yılında Persler egemen olmuşlar. M.Ö. 333 yılında Büyük İskender tarafından ele geçirilmiş. Büyük İskender’in ölümüyle Telmessos, Mısır Kralı Ptalomus tarafından ele geçirilmiş. Daha sonra Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilerek kentin adı Meğri (Makri) “Uzak Diyar” adıyla anılmıştır. Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasından sonra Bizans İmparatorluğu topraklarında kalan Meğri, 1282 yılında Menteşe Beyliğinin kurucusu Menteşe Bey tarafından alınarak Menteşe Beyliğine bağlanmıştır. 1424 yılında ise Osmanlı Topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde halk arasında “Beş Kaza” diye anılan Meğri, 1874 yılında Menteşe Livasına bağlı bir kaza haline dönüşmüştür. Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte Muğla iline bağlanmıştır. 1913 yılında Şam’dan havalanarak Teberiye yakınlarında uçağı düşerek şehit olan ilk pilotlarımızdan olan Fethi Bey’in anısına, 1934 yılında kentin adı Fethiye olarak değiştirilmiştir.

  Fethiye, Babadağ Yamaç Paraşütü – www.ntv.com.tr

  Fethiye Gezilecek Yerler

  Fethiye’de gezilecek o kadar çok yer var ki. Bu başlıkları ayrı ayrı yine ele alacağım.

  1- Ölüdeniz:

  Ölüdeniz sadece Muğla’nın değil, Türkiye’nin tanıtımında en önde gösterilen simge yerlerin başında gelmektedir. Ülkemizin en güzel Mavi Bayraklı Plajlarından olan Fethiye Ölüdeniz yani Blue Lagoon, 2006 yılında dünyanın en güzel plajı seçilmiştir. Ölüdeniz’de Belcekız plajı ve Kumburnu plajı dışında, plajın devamı niteliğinde Kıdrak plajı’da bulunmaktadır. Eski zamanlarda ise Ölüdeniz; Likya Medeniyetinde ”Işık ve Güneş diyarı”, Orta çağ Medeniyetlerinde ise ”Uzak Diyar” olarak isimlendirilmiştir. Ölüdeniz’de dünya üzerinde yamaç paraşütü yapabileceğiniz en güzel konuma sahip Babadağ yamaç paraşütü yapabilirsiniz. (Bir sonraki maddelerin içerisinde ayrıca ele alacağım.) Ölüdeniz Fethiye’ye yaklaşık 15 Km mesafede bulunmaktadır. Fethiye’ye ise Antalya, Burdur ve Muğla Merkez üzerinden araç yada otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca 60 Km mesafede bulunan Dalaman Hava alanını kullanarak Fethiye üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Muğla’da mutlaka görmeniz gereken 25 yer  adlı yazımı buradan inceleyebilirsiniz.

  Ölüdeniz

  2- Kelebekler Vadisi:

  Gelip gören herkesin büyük beğenisini toplayan Kelebekler Vadisi, 1. Derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve doğallığını hiç kaybetmemiş. Araç ile ulaşımın olmadığı vadide, Ölüdeniz’ den kalkan tekne vasıtası ya da dağcılık tecrübeniz ve bilginiz var ise, çok dik bir patika yol ile ulaşılabilmekte. Vadi’ de konaklamak için işletme yok. Ancak çadır kurarak konaklayabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin tam arayıp da bulamadıkları yer desem yeridir. Vadinin en güzel manzarası ise ölüdeniz’ den Faralya mahallesi istikametinde giderken yol üzerinde görülmekte. Buradan fotoğraf çektirmek isteyeceksinizdir. Fakat bu yerler sarp ve bir o kadar da kayalık olduğu için çok dikkat etmeniz gerekmekte. Belki duymuşsunuzdur burada fotoğraf çektirmek isterken kaza sonucu canını verenler oldu. Onun için manzarasından çok Kelebekler Vadisini yaşamanız daha huzurlu olacaktır.

  Fethiye, Kelebekler Vadisi – www.gezimakinesi.com

  3- Kabak Koyu:

  Kabak koyu, Fethiye’de bulunan harika koylardan biridir. Genellikle genç kesimin konaklamak ve kamp için geldiği yerlerin başında gelen Kabak koyu, doğa ile iç içe şehrin kalabalığı ve sesinden kendini uzaklaştırmak isteyenlerin tercih ettiği bir koydur. Koyda konaklama kamp ve çadır kurmanın yanında, ağaç ve bungalov evler de mevcuttur. Faralya mahallesine yaklaşık 8 km, Ölüdeniz Mahallesine ise 18 Km mesafede bulunmaktadır. Ölüdeniz’den Uzunyurt veya Faralya köyü yolunu takip ettiğiniz takdirde koya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fethiye merkezden köye kalkan toplu taşıma araçları da bulunmaktadır. Birde köyden koya inebilmek için ya yürümeniz lazım ya da köylülerin sağladığı traktör ile ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız ile de koya kadar inebilirsiniz fakat aracınız yüksek değil ise Faralya köyünde bırakmanız daha doğru olacaktır.

  Muğla’da kamp yapabileceğiniz en güzel 10 kamp alanı yazımı buradan inceleyebilirsiniz.

  Kabak Koyu – Fethiye

  4- Kayaköy:

  Kayaköy, bir tepenin yamacına kurulmuş, Rumlar döneminden kalmış bir köy. 1923 yılında yapılan mübadele ile buraya Türkler yerleştirilmiş, fakat burada alışamadıklarından dolayı göç etmesi sonucunda yalnızlığa terk edilmiş. 1957 depreminde köy büyük hasar görmüş ve onarılmamış. Köy sokaklarında gezerken kendinizi hayalet bir şehirde geziyormuş gibi hissedebilirsiniz. Çünkü hemen hemen bütün evlerin çatısı yok ve birçoğunun duvarları da hasarlı durumda. Köyün ortalarına doğru büyük bir meydan ve hemen yanında büyük bir kilise var. Özellikle sokakları fotoğraf çekmeye çok uygun. Ayrıca köyün girişinin ücretli olduğunu öğrendim. Daha önceleri defalarca gitmeme rağmen giriş ücreti alınmıyordu.

  Avusturyalı aktör Russell Crowe, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan ile birlikte oynadığı The Water Diviner (Son Umut) adlı filmin son sahneleri Kayaköy’de çekilmiştir. Kayaköy, UNESCO tarafından “Dünya Dostluk ve Barış Köyü” olarak kabul ediliyor.

  Köye hem Fethiye merkezinden aşıklar yolu diye tabir edilen Abdi İpekci Cd. üzerinden ulaşabilirsiniz. Bir diğer yol ise Ölüdeniz yolunu takip ederek, levhaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

  Fethiye, Kayaköy

  5- Gemile Adası:

  Gemile Adası, diğer adı ile Aya Nikola Adası. Ada Kayaköy’ün hemen sırtında, diğer yanında Ölüdeniz’in batısında yer alıyor. Ada çevresinde mavi tura çıkmış yada günübirlik tura çıkmış olan teknelerle dolu. Sizde Ölüdeniz’den kalkan tur tekneleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ada içerisinde en yüksek noktada klise bulunmakta. Klise Noel baba olarak bilinen Hristiyanlığın 11 havarisinden biri olan Aziz Nikolas’ ithaf edildiği düşünülmekte. Adanın hemen kuzey batı karşısında Gemile koyu bulunmakta. Gemile koyuna giriş ücretli. Araç ile koya kadar Kayaköy üzerinden gidebiliyorsunuz.

  Gemile Adası

  6- Likya Yolu:

  Ülkemizin en eski ve en uzun yolu olarak bilinir Likya Yolu. Teke yarım adasında Fethiye ve Antalya arasında Akdeniz boyunca uzanan Likya yolu, Antalya’nın hemen batısından başlayıp, güneybatıya uzanan Beydağları ve Akdağlar boyunca uzantısı kuzey sınırını oluşturmaktadır. Fethiye Hisarönünden başlayan Likya yolu, 555 km güzergah sonucunda Antalya’da Geyikbayırı köyünde son bulmaktadır. Likya yolu rota olarak Fethiye’den başlarsak sırası ile, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Yediburunlar, Patara, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Finike, Korsan Koyu, Gelidonya (Taşlık Burnu) Feneri, Adrasan koyu, Musa (Olimpos) Dağı, Çıralı Plajı, Tahtalı Dağı, Tekirova, Kesme Boğaz ve Göynük Kanyonu gibi doğal güzellikleri içinde barındırmaktadır.

  Muğla’da yapılabilecek en güzel 10 aktivite yazımıza buradan inceleyebilirsiniz.

  Likya Yolu

  7- Çalış Plajı:

  Çalış plajı artık Fethiye’nin merkezinde kalmış sayabileceğimiz bir plajdır. Merkezden 10 dk lık bir yol süresi ile ulaşılabilir. Denizi sabahları sakin ve akşam üzerileri oldukça dalgalı olmaktadır. Oldukça uzun plajı ve plaj boyunca uzanan otel ve restoranlar bulunmaktadır. Çalış plajının en güzel yanı akşam üzeri güneşin denize batarken kırmızının bin bir tonu ile yaptığı gösteriyi izleyebilirsiniz.

  Çalış Plajı – www.youtube.com/watch?v=NHU6gWKwHn8

  8- Göcek:

  Göcek, mavi tur denildiği zaman akla gelen yat turizminin en yoğun yaşandığı yerlerin başında geliyor. Fethiye körfezinde bulunan ve tekne, yatların konaklamasına çok uygun olan Göcek, yat turizmi konusunda yerli ve yabancı ziyaretçilerin çok uğradığı bir yer. Kendine has küçük bir kasaba olan Göcek, sıcakkanlı insanları ile de hatırlanan bir yer. Huzur ve sakinlik arayanların tercih ettiği Göcek, bir çok ünlü ismin evinin bulunduğu bir yer olarak da bilinmekte. Göcek Fethiye ile Dalaman ilçesinin tam ortasında Fethiye şehir merkezine 30 Km ve Dalaman Havalimanına 18 Km mesafede bulunmaktadır. Kendi aracınız yok ise Dalaman ile Fethiye arası ya da direk Fethiye’den Göcek hattı çalışan dolmuşları kullanabilirsiniz.

  Göcek

  9- Günlüklü Koyu:

  Günlüklü koyu, günlük ağaçlarının gölgesinde, yemyeşil, hem piknik hem de kamp olanı olarak güzel vakit geçirebileceğiniz harika bir yer. Denizi ise tertemiz, kendine has sarı 500 mt kumsalıyla, hem günlük hem de kamp yaparak tatil yapacağınız ender yerlerden. Günlüklü koyu denmesinin nedeni, sığla ağaçları ile kaplı olmasından kaynaklı. Yöre sığla ağaçlarına günlük ağacı denildiği için koyun adı Günlüklü koyu olarak anılmış. Biliyorsunuz günlük ağacı, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Mis gibi ferahlatan bir kokusu ile insana huzur vermektedir. Koya giriş ücretli ve işletmesi mevcut. Koyda konaklamak için pansiyon ve işletmeler mevcut. Günlüklü koyuna Fethiye Muğla yolunu takip ederken yaklaşık 17. Km. den sola sapağı bulunmaktadır. Buradan 1 Km daha içeri girdiğinizde koya ulaşabilirsiniz.

  Günlüklü Koyu – Fethiye

  10- Katrancı Koyu:

  Katrancı, Fethiye’de bulunan denize sıfır mesafede bulunan harika bir kamp alanıdır. Yine diğer kamp alanlarımız gibi doğa ile iç içe ve yeşil ile mavinin birleştiği bir noktadadır. Şehrin gürültüsünde kurtulmak isteyenler ve sakinlik isteyenler için çok iyi bir tercih olacaktır. Denize girmek isteyenler için sahili çok uygundur. Sahili koyda kaldığı için rüzgarsız ve dalgasızdır. Katrancıda, kamp dışında kalınabilecek bir otel veya pansiyon bulunmamaktadır. Bunun için sadece siz ve sizin gibi kampçıların olacağı için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Kamp alanını ücretli ve her yıl ücret değişmektedir. Buna ek olarak elektrik, tuvalet, duş alanları, çamaşır yıkama ve yemek pişirme alanları da bulunmaktadır. Katrancı Fethiye şehir merkezine yaklaşık 16 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Fethiye şehir merkezinden toplu taşıma araçları bulabilirsiniz. Eğer kendi aracınız ile ulaşmak istediğiniz vakit Fethiye Muğla karayolunu takip ederek, Katrancı yol sapağından saparak ulaşabilirsiniz.

  Katrancı Koyu Kamp

  11- 12 Adalar Tekne Turu:

  Fethiye denildiği vakit ilk akla gelen şeylerden biri de 12 adalar tekne turudur. Mavi ile yeşilin buluştuğu bir çok koyları gezdiren 12 adalar tekne turu mutlaka görmeniz gereken bir aktivite. Tekneler tur boyunca Yassıca Adalar, Kızıl Ada, Tersane Adası gibi en bilinen adalara uğramaktadır. 12 Adalar tekne turuna Fethiye limandan ve Göcek’ten katılabilirsiniz. Kişi başı ücretli ve kalabalık olan hafta sonları için mutlaka rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Sabahları 10 ila 10.30 gibi kalkan tekneler akşam üzeri 18.00 civarı dönüş yapmaktadırlar. Kişi başı ücrete öğle yemeği dahil edilmektedir fakat içecekler dahil değildir.

  12 Adalar Tekne Turu – www.kardeslerboats.com

  Muğla’da mutlaka görmeniz gereken 25 yer adlı konumu inceleyerek Fethiye ve çevresinde gezilebilecek diğer güzel yerler hakkında fikir edinebilirsiniz.

  Fethiye’ye nasıl gidilir?

  Fethiye Muğla – Antalya yolu üzerinde bulunmaktadır. Kara yolu ile aracınızla Muğla istikametinden Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman’dan sonra Fethiye’ye ulaşılabilmektedir. Antalya istikametinden gelmek için 2 yol tercihi bulunmaktadır. Biri sahil kısmından, diğeri yayladan geçmektedir. Yayla yolu daha düzgün olduğu için tavsiyem yayla yolu. Ama Kaş, Kalkan ve diğer güzellikleri görmek isterseniz sahil yolunu tavsiye ederim. Fethiye Muğla’ya 125 Km, Antalya’ya 200 Km, İzmir’e 340 Km, Ankara’ya 620 Km ve İstanbul’a 750 Km mesafede bulunmaktadır.

  Havayolu ile Dalaman Havalimanını tercih edebilirsiniz. Dalaman havalimanına ise 50 Km mesafede bulunmaktadır.

  Fethiye’ye ne zaman gidilir?

  Fethiye özellikle yaz mevsiminde ülkemizin en gözde tatil merkezlerinden biridir. Yazın çok sıcak ve nem bunaltıcı olmaktadır. Ama Fethiye’nin serin suları sizleri bekliyor olacaktır. Bir önerim daha yaz mevsimlerinde oteller ve konaklama merkezleri çok yoğun kalabalık olacağından erken bir tarihte rezervasyon veya yerinizi ayırttırmanızda fayda var.

  Fethiye

  Fethiye’de nerede kalınır?

  Fethiye’de küçük büyük birçok tatil köyü, otel ve apart otel bulunmaktadır. Fethiye şehir merkezinde, Çalış ve Ölüdeniz çevresinde ideal otel bulabilirsiniz.

  Fethiye şehir merkezinde, günlük hayat ile iç içe ve her keseye uygun yerler bulabilirsiniz. Çalış plajı çevresinde ise klasik tatil moduna uygun konaklama yerleri bulabilirsiniz. Size en fazla tavsiye edebileceğim yer ölüdeniz. Ölüdeniz Babadağ’ın eteklerinde ve bana göre Dünya’nın en güzel sahillerinden biri olan Ölüdeniz’in hemen yanında konaklamayı kim istemez ki.  Birçok aktiviteyi de Ölüdeniz’de yapabilirsiniz. Komple bir tatil yapmak istiyorsanız tercihiniz kesinlikle Fethiye olmalı.

  Fethiye’de ne yenir, içilir?

  Fethiye’ye geldiniz, peki ne yerim ne içerim diye düşünüyorsanız kesinlikle ilk tercihiniz deniz ürünleri olmalıdır. Bana göre en taze balıkları Fethiye balık halinde bulabilirsiniz. Fethiye’nin göbeğinde çeşit çeşit balıkçıların bulunduğu balık hali oldukça kalabalık bir yer. Mevsimine göre balık tercihi yapıp, yanında karides, börülce gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Birde Sezai’nin yeri diye balık restoranı var. Burası Fethiye’nin en iyi balık restoranı diyebilirim.

  Deniz ürünlerinin yanında Otogarın hemen karşısında çorbacı ve köfteciler bulunmaktadır. Bunların yanında Köfteci İmadettin Fethiye’nin en güzel köftelerini ve Cinbal Et Restoranı en güzel tandırını yapan restoran. Cezayir Usta Döner Salonu ise döneri ile meşhur.

  Fethiye Yöresel Lezzetleri

  Ne yenir, ne içilir köşesinde yöresel yemeklerden bahsetmeden geçemeyeceğim. Ege yemeklerini bilmeyen yoktur. Fethiye’de bazı bu ege yemeklerinden bahsedeceğim.

  En güzellerinden biri olan Keşkek ile başlayalım. Her düğün ve etkinliklerde yapılan ve çok sevilen bir yemektir. Bende çok seviyorum ve tatmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

  Bir diğer güzel yemeğin adı Arapaşı yemeği. İçine tavuk katılarak yapılan Arapaşı yemeği ve çorbası ile birlikte kesinlikle tatmanızı tavsiye ederim.

  Birde Et Kapama yemeğinden bahsetmek istiyorum. Evlerimizde odun ateşinde pişirdiğimiz Et Kapama yemeği çok seveceğiniz bir et yemeği. İrili kemikli etleri, tencerenin dışına hamur yaparak kapatırız ve hava almadan odun ateşinde pişiririz. Et Kapama adı da buradan gelmektedir.

  Yukarıda bahsettiğim yemeklerle birlikte birçok otlu ve sebzeli yemeklerde yapılmaktadır. Bu konuyu ayrıca ege yemekleri başlığı altında derleyeceğim.

  Fethiye

  Fethiye hakkında kendi notlarım

  Kısacası Fethiye her şeyiyle harika bir yer. Sadece tatil yapmak için değil, diğer dört mevsimde de ziyaret edebileceğiniz bir yer. Çocukluğumdan beri sürekli gittiğim Fethiye, denizi, kumsalı, soğuk suları, doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla kendisine âşık edecek cinsten bir memleket. Eğer hala gelmediyseniz Fethiye’yi planlarınız içine kesinlikle dâhil edin. 

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  4 Comments

  • Her mevsim ziyaret edilebilir ve buna değer bir yer Fethiye

  • Emeğine sağlık arkadaşım.

   • Teşekkür ederim kardeşim sağol 🙂

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir