Ekincik

  Mavi tura çıkmışsanız ve Egenin en güzel koylarında geziyorken uğradığınız koylardan birinin adıdır Ekincik. Sessiz sakin mavi ile yeşilin birleştiği yerde olan Ekincik kampçıların da vazgeçilmezi bir koydur. Biraz kumlu biraz taşlı olan plajı temiz ve dalgasız plajları sevenler için idealdir. Koyun adı, bağlı bulunduğu hemen yanında bulunan Ekincik Köyünden almaktadır. Koyda Köyceğiz Belediyesine bağlı bir kamp alanı ve tesis bulunmaktadır. Bunların yanında köyde ve plajda küçük otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Ekincik, özellikle son zamanlara sosyal medya ve internette oldukça popülerdir.

  Ekincik Koyu

  Ekincik’e nasıl gidilir?

  Ekincik’e iki yoldan ulaşım mümkündür. Kara yolu ile ulaşmak isteyenler için Köyceğiz istikametinden veya Döğüşbelen Mahallesi istikametinden gitmeniz gerekmektedir. Köyceğiz şehir merkezinden Hamitköy Mahallesi yolu üzerinden levhaları takip ettiğiniz takdirde Ekincik’e ulaşabilirsiniz. Muğla istikametinden giderken Köyceğiz’e varmadan, Döğüşbelen mahallesinden saparak ve levhaları takip ederseniz Ekincik’e ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım yolu da, deniz yolu ile Dalyan veya tur düzenleyen tekneler ile Ekincik’e ulaşabilirsiniz. Hava yolu ile ulaşmak isterseniz, en yakın Dalaman Havaalanına 70 Km mesafede bulunmaktadır.

  Ekincik nerede?

  Ekincik, Köyceğiz’e 35 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Yolları biraz dağlık, sarp ve virajlı olduğu için dikkat etmeniz gerekir. Ekincik yolu üzerinde Sultaniye kaplıcaları ve Çandır sapağı bulunmaktadır. Buradan Sultanların şifa bulmak için geldikleri Sultaniye Kaplıcaları, Çandır mahallesinde bulunan tarihi ile ünlü Kaunos Antik kentini gezebilirsiniz. Arıca Ölemez zirvesine çıkarak burada harika manzarayı izleyebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken durumlardan biri, Köylülerin temel geçim kaynaklarından biri arıcılık ve bölge olarak verimli bir arıcılık yapılmakta. Civarda gezerken arı kovanları ile karşılaşabilirsiniz.

  Ekincik Koyu – www.mapio.net

  Ekincik’te bulunan tekne kooperatifine bağlı tekneler ile Dalyan ve İztuzu plajına gidebilirsiniz. Ayrıca balık tutkunları için günlük tekne kiralayarak açık denize açılarak balık tutabilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  Eğer tatil seçimi olarak tercihiniz Ekincik’ten yana olursa, Köyceğiz yazımı inceleyerek, Köyceğiz ve çevresinde gidilebilecek yerler hakkında fikir edinebilirsiniz.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir