Bilgisayarınızdan Kaldıramadığınız Yazıcıları Kaldırma

  Sanırım Bilişim işlerinin içinde olduğumdan hemen her gün yazıcı problemleri ile karşılaşmaktayım. Özellikle bazı konularda çözüm bulamayınca sinirlenmemek elde değil. Yazıcılar sorunsuz çalışırken pek sorun yok, ama sorun çıkartınca da gerçekten çözüm için bizleri uğraştırıyor. Kullandığınız bir bilgisayarda yazıcı kurulu iken tekrar tekrar kurulu olabiliyor ve sağlıklı bir çalışma yapısına sahip olmuyor. Bu durumda bu kullanılmayan, hatta pasif (Sanal) durumdaki yazıcıları kaldırmaya çalışıyorsunuz, bazen bilgisayardan kalkıyor ama bazen de inat ederek bilgisayardan kalkmıyor. İşte böyle bir durumla karşılaştığınız vakit yapmanız gerekenleri sizler için aşağıya derledim.

  Böyle durumlarda öncelikle bilgisayarınızda kurulu kaç yazıcı olduğunu tespit edin. “Denetim Masası > Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar” kısmına girerek öncelikle kullandığınız yazıcıları ve bunun haricinde kullanmadığınız yazıcıları belirleyin. Ayrıca “Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Yazdırma Yönetimi” kısmından da bilgisayarınızda bulunan bütün yazıcıları görebilirsiniz. Şimdi gelelim işlemlerimize.

  Bilgisayarınızdan Kaldıramadığınız Yazıcıları Kaldıma
  Bilgisayarınızdan Kaldıramadığınız Yazıcıları Kaldıma

  Bilgisayarınızdan Kaldıramadığınız Yazıcıları Kaldıma İşlemleri

  • “Başlat > Çalıştır > services.msc > Yazdırma Biriktiricisi (Sağ Tık) > Durdur” tıklayarak çalışan servisi öncelikle durduruyoruz.
  • Daha sonrasında Bilgisayarımdan “C:\Windows\System32\spool\PRINTERS” kısmında bulunan Printers klasöründe bulunan bütün dosyaları silin.
  • Yine “C:\ Windows\System32\spool\drivers\W32X86” kısmında 2 yada 3 isimli dosyalar varsa silin.
  • “Aygıt ve Yazıcılar” penceresinde iken herhangi bir yazıcıyı sadece seçin. Pencerenin üst kısmında “Yazdırma Sunucusu Özellikleri” e tıklayın. Karşınıza gelen pencereden Sürücüler sekmesine tıklayın. Silmek istediğiniz yazıcının sürücüsünü buradan kaldırın.
  • İşlemlerimizin devamında “Denetim Masası > Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar” kısmına gelip, burada hala silinmeyen yazıcı var ise sağ tıklayıp bilgisayardan kaldırmayı deneyin.
  • İşlemlerimiz burada bitmedi. Devamında “Başlat > regedit.exe > HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > Print > Environments > Windows NT x86 > Drivers” e kadar gelin ve burada silmek istediğiniz yazıcının sürücüsünü silin.
  • Son olarak “Başlat > Çalıştır > services.msc > Yazdırma Biriktiricisi (Sağ Tık) > Durdur”a tıklayın ve çalışan servisi durdurun.
  Bilgisayarınızdan Kaldıramadığınız Yazıcıları Kaldıma
  Bilgisayarınızdan Kaldıramadığınız Yazıcıları Kaldıma

  Artık “Aygıtlar ve Yazıcılar” kısmında kaldırmadığınız yazıcılar kalkmış olacak. Eğer durum çok karışık olmuş ise bütün yazıcıları yukarıdaki işlemleri takip ederek kaldırabilir ve ardından kullandığınız yazıcıyı ilk defa kuruyormuş gibi kurabilirsiniz. Böylelikle daha temiz bir iş çıkartmış olacaksınız.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir