Alaçatı

  Herkese merhabalar. Uzun zamandır iş hayatımdaki köklü değişiklikler için uğraşmaktayım. Yazılı sınav, mülhakat sınavı derken derken tercih yaptım ve artık 2 yıl Gaziantep’de olacağım. Bu kadar yoğunluğun arasında biraz kafa dağıtmak için eşimin arkadaş Hatice ve Gökhan çiftine misafir olmak üzere İzmir’e gittik. Hep birlikte nerelere gidilebilir derken kendimizi Alaçatı’ da bulduk. Aslında planlarımızın içinde böyle bir şey yoktu.

  Alaçatı son zamanların en popüler tatil beldelerinden biri. Özellikle kendine has rengârenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri olan, begonvil ve sardunya çiçeklerinin sarmaladığı arnavut kaldırımlı sokakları, lavanta kokulu hediyelik eşya dükkânları, mavi tahta sandalyeli ve yöreye özgü motiflerle işlenmiş masa örtülerinin süslediği kafe ve restoranlarının bulunduğu bir yer.

  Aslında bu kadar övgüyle bahsettiğiniz bir yer, gittiğiniz zaman sizi bir hayal kırıklığına uğratıyor. Çünkü popüler olan bir yeri hemen görme veya doldurmaya çalışmamız gibi kötü bir huyumuz var. Hemen her popüler olan yerlerin başına gelen turistikleşme Alaçatı’nın da başına gelmiş görünüyor.

  Yinede Alaçatı’da güzel bir butik otelde konaklayabilir, Ege mutfağının tatlarından ve mezelerinden tadabilir, ünlü olan yel değirmenlerinden güneş batırabilir ve sevdiklerinize hediyelik eşya alabilirsiniz. Tabi en güzel yanı bin bir ahenk içinde olan sokaklarında güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Bunun için biraz sakin bir zamanı seçmenizde fayda olacaktır. Çünkü hafta sonları ve tatil günleri özellikle İzmir ve çevreden gelen turist ve gezginlerden dolayı oldukça kalabalık olacaktır.

  Alaçatı’ya gitmediyseniz İzmir Çeşme otobanından gidilmektedir. Yaklaşık 80 Km sonra Alaçatı sapağından saparak alaçatı merkezine ulaşıyorsunuz.

  Digiqole Ad

  İlgili Yazı

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir