Muğla’da Mutlaka Görmeniz Gereken 25 Yer

Turan YAMAN - Muğla Yaz Manzaraları

Muğla, tatil denilince (Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça) ile ilk akla gelen yerlerin başında gelmektedir. Yazın denizi ile yemyeşil doğası birleşir, kışın ise yem yeşil dağlarını karlar kapatır. Hem yazı hemde kışı ile bir bütün olarak Muğla harika bir coğrafyadır. Binlerce yıllık tarihi ve kalıntıları günümüzde doğal güzellikleriyle iç içe geçtiği, hemen herkesin Muğla’da yaşamak kadar bulunmaktan büyük keyif aldığı yerin adıdır Muğla.

Böyle güzel bir memlekette yaşamak özellikle ayrı bir keyif. Gerçi son gelişen olaylardan sonra şimdilik Gaziantep’deyim. İş hayatım nedeniyle bir süre memleketten uzak kalacağım. Daha önce hazırlamış olduğum  “Türkiye’de Görülmesi Gereken 20 Şelale” ve “Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Kanyon” konuları gibi bu kez Muğla’da gezebileceğiniz yerleri hazırladım. Her ne kadar Muğla’dan uzak kalmış olsam da, gelin birlikte Muğla’daymış gibi Muğla’nın en güzel 25 yerini ve fotoğraflarını burada birlikte derleyelim.

1- Fethiye Ölüdeniz:

Ölüdeniz sadece Muğla’nın değil, Türkiye’nin tanıtımında en önde gösterilen yerlerin başında gelmektedir. Ülkemizin Mavi Bayraklı Plajlarından olan Fethiye Ölüdeniz yani Blue Lagoon 2006 yılında dünyanın en güzel plajı seçilmiştir. Ölüdeniz’de Belcekız plajı ve Kumburnu plajı dışında, Kıdrak plajı’da bulunmaktadır. Eski zamanlarda ise Ölüdeniz; Likya Medeniyetinde ”Işık ve Güneş diyarı”, Orta çağ Medeniyetlerinde ise ”Uzak Diyar” olarak isimlendirilmiştir. Ölüdeniz’de Dünya üzerinde yamaç paraşütü yapabileceğiniz en güzel konuma sahip Babadağ yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ölüdeniz Fethiye’ye yaklaşık 15 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Fethiye’ye ise Antalya, Burdur ve Muğla Merkez üzerinden araç yada otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca 60 Km mesafede bulunan Dalaman Hava alanını kullanarak Ölüdeniz’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Buradan Ölüdeniz konusuna tıklayarak daha ayrıntılı olan yazımı okuyabilirsiniz.

Ölüdeniz – www.lighttours.com

2- Marmaris Kızkumu:

Marmaris’te bulunan Kızkumu en az Ölüdeniz kadar popüler bir yer. Denizin ortasına halı gibi uzanan oluşumun uzunluğu 600 mt. Bu oluşum sayesinde Kızkumu’na gelen ziyaretçiler denizin ortasına kadar yürüye bilmektedirler. Bu doğa oluşumunun birde hikayesi bulunmakta. Kısaca anlatırsak;

Bundan uzun yıllar önce bölgenin kralının güzel kızı, fakir bir balıkçı oğlana aşık olur. Kral kızını balıkçı oğlana vermez ve evlenmelerine şiddetle karşı çıkar. Durum böyle olunca iki aşık gözden uzaklarda gizliden gizliye buluşmaya devam ederler. Çok geçmeden bunu duyan Kral, kızını takip ettirmeye karar verir. Söylenenlere göre; balıkçı denizden gelir, kız onu kumsalda beklermiş ve yerini belli etmek için oğlana ışık tutarmış. Güneş doğana kadar da aşk oyunlarının içinde olurlarmış. Bir gece Kralın verdiği emirle askerler kızı yakalıyor ve kızın yerine geçip kumsaldan balıkçı oğlana ışık tutuyorlar. Işığı görünce kürek çekmeye başlayan balıkçı oğlan, kendisini bekleyen askerlerin üzerine gittiğinden habersiz kürek çekmeye devam ederken , son bir hamleyle askerlerin elinden kaçmayı başaran kız sevdiğine doğru koşuyor ancak koyun diğer tarafında olduğundan yetişmesi imkansız. Bunun farkında olan kız gözünü karartıp suya doğru koşmaya başlıyor ve işte o andan itibaren mucize gerçekleşiyor ve kızın adım attığı her su kumsala dönüşüyor. Aynı şekilde suya koşan askerler ise suya gömülüyorlar. Kız son bir gayretle kayığa kadar koşmayı başarıyor ancak o esnada askerlerden biri okunu savuruyor ve ok kıza isabet ediyor.İşte o günden sonra rivayete göre o kumlar, kızın kanıyla kızıla boyanıyor. Bu durum karşısında balıkçı oğlan, kızı da yanına alıp oradan hızla uzaklaşıyor. O günden sonra her ikisinden de bir daha haber alınamamış.

Marmaris şehir merkezine 28 Km uzaklıkta olan Kızkumu, Datça yolu üzerinden Hisarönü, Orhaniye, Turgutköy yolu sapağından sapılarak ulaşılabilmekte.

Marmaris Kızkumu

3- Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi:

Bodrum Kalesi, 1406-1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından üç tarafı denizli çevrili yarım ada üzerine ve iki tarafı liman olan kayalıklara yapılmıştır. Rodos Adasını Türkler 1522 tarihinde aldıktan sonra şovalyeler Bodrum ve çevresini 1523 yılında terk etmişlerdir. 1895 yılından itibaren hapishane olarak kullanılan Bodrum Kalesi, Fransız ve İngilizlerin I. Dünya Savaşı sırasında 26-28 mayıs 1915’de bombalandırmaları ile yarı yıkık hale gelerek terk edilmiştir. Bodrum kalesinin içinde bulunan Bodrum Sualtı arkeoloji müzesi, Türkiye’nin tek ve Dünyanın da en önemli su altı arkeoloji müzelerinden biridir.

Bodrum Sualtı Arkeolojik Müzesi – www.yallabook.com

4- Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü:

Aslında görülmesinden çok yapılması gereken bir aktivite gibi gözüksede, eşsiz bir manzara ile paraşüt ile uçmak sizin için harika bir deneyim olacaktır. Özellikle tatil için seçiminiz Fethiye olmuşsa, Babadağ’dan yamaç paraşütü yapmadan dönmeyin. 1965 mt rakımı bulunan Babadağ, bir çok atlama rampası ve yaklaşık 30 ile 45 dakika süren, en önemlisi harika bir ölüdeniz manzarası sizi adeta mest edecektir. Ben yapamam diyenlere tavsiyem kesinlikle ölmeden önce yapmanızdır. Ölüm korkusu hep olacaktır, zira 90’lı yıllardan beri atlayan pilotlar var. Bu size güven verecektir. Atlayış sırasında ise yanınıza değerli ve çok fazla eşya almamanız. Babadağ Fethiye Ölüdeniz mahallesinden yaklaşık 15 ila 20 km (parkurlara göre değişmekte) mesafede bulunmakta.

Babadağ Yamaç Paraşütü

5- Marmaris Sedir Adası:

Sedir (Klopatra) Adası – www.hayalcigezgin.blogspot.com

6- Seydikemer Saklıkent Kanyonu:

7- Köyceğiz Yuvarlakçay:

8- Marmaris Turgut Şelalesi:

9- Fethiye Kelebekler Vadisi:

10- Ula Akyaka:

11- Fethiye Kabak Koyu:

12- Dalyan İztuzu Plajı:

13- Bodrum Kalesi:

14- Dalaman Dalaman Çayı Rafting:

15- Marmaris Kalesi:

16- Fethiye Kayaköy:

17- Bodrum Antik Tiyatro:

18- Muğla Akbük:

19- Datça Knidos Antik Kenti:

20- Milas Bafa Gölü:

21- Köyceğiz Kaunos Antik Kenti:

22- Milas Güllük:

23- Fethiye Tlos Antik Kenti:

24- Fethiye Gemiler Adası:

25- Halikarnas Mozalesi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.