Küçük bir led aydınlatma çalışması yaptık..

Ne zamandır eşim mutfakta yemek yaparken ya da tezgahta birşeyler ile uğraşırken ışık kaynağından şikayetçiydi. Evimiz kira olduğu için bazı isteklerimiz hep kısıtlı kaldı. Bu kısıtlı istekler çerçevesinde mutfakta led ışıklandırma yapmaya karar verdik. İnternet ve çevresel yaptığımız araştırmalara göre zaten bu uygulamaları artık evlerin bir çok yerlerinde profesyonel olarak yapıyorlar. Tabi biz bu işi çok basit olarak yapacağımız için temel malzemelere ihtiyacımız var. Öncelikte temel ihtiyacımız ışık kaynağımız. Işık kaynağı için çeşitli seçenekler mevcut.

Kullandığım Led şerit

Ben 5 metre beyaz led şerit tercih ettim. Bu led şerit için de uzunluğumuza göre yani çektiğimiz güce göre adaptöre ihtiyacımız var. Geriye bir de anahtar eklememiz gerekiyor ki istediğimiz zaman ışığımızı açıp kapamak için. Yeni yapılan mutfaklarda genelde led ışıklandırma döşenmiş halde oluyor. Tabi o zaman kurulum planı anahtarı kablolaması sistemli bir şekilde oluyor. Burada sistemi ben kendime geliştirerek en uygun şekilde elektrik kaynağını kullanıp anahtarı yerleştirdim. Elektrik kaynağı ve anahtar konusunda da çok dikkat etmeniz gerekmekte. Çünkü Mutfak tezgahı sürekli su gören bir yer olduğu için kabloların ya da anahtarın kesinlikle su ile temas etmemesi gerekmekte. Ben kabloları ve anahtarı mutfak üst dolaplarının altına yerleştirdim. Elektrik kaynağını da olabildiğince ek kullanmadan tek kablo ile su temas etmeyecek bir yerden aldım.

Kullanılan Malzemeler

Sizi en çok uğraştıracak konu led şeridin zemine yapıştırılması. Bu konu da şeridin üzerindeki çift taraflı banda güvenmeyin. Elinizde mevcut ise şeffaf silikon ya da sıcak silikon kullanın. Elinizle şeride azar azar uygulayarak yapıştırmayı sağlayın. Geriye elektrik bağlantısı ve anahtar montajı kalıyor. Bunun için elektriğinizi kesiniz ve kesildiğinden emin olarak adaptörünüzü elektrik hattına bağlayınız. Aslında çok basit ışıklandırma kurulumumuz bu kadar. Alttaki fotoğrafta görüleceği üzere uygulamamız gayet başarılı geçti ve güzel bir çalışma oldu.

Ve mutlu son

Her türlü soru, görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.